Aktualności

26.06.2015 Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Augustyna w Bratoszewicach a następnie uroczystością na sali gimnastycznej młodzież i nauczyciele szkoły zakończyli rok szkolny 2014/2015. Swoją obecnością zaszczycił społeczność szkolną Burmistrz Miasta i Gminy Stryków Pan Andrzej Jankowski. Uroczystość w szkole rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie głos zabrał p. A. Jankowski oraz Dyrektor p.Magdalena Mackiewicz, która przywitała zgromadzonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów.


W pierwszej części uroczystości  pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz wręczyła najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody za szczególne osiągnięcia, w tym za osiągnięcia sportowe, za zaangażowanie w Zycie szkoły i działalność na rzecz innych (wolontariat). Nagrodę Burmistrza Miasta-Gminy Stryków za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymała  Karolina Krzeszewska.


W części oficjalnej pani dyrektor, społeczność uczniowska oraz nauczyciele podziękowali za wieloletnią pracę pani wicedyrektor Ewie Tomczak, podkreślając jej zaangażowanie, pracowitość i umiejętność nauczania innych.


Druga część to tradycyjnie część artystyczna w wykonaniu uczniów. W tym roku uczniowie klasy I Technikum Mechatronicznego przygotowali krótki skecz nt. wakacji i towarzyszącej im „nudy”, natomiast uczennice klas II i III Technikum Żywienia uświetniły akademię pokazem tańca zumby ( pod kierunkiem pedagoga szkolnego p. D.Wesołowskiej).

 

Akademię przygotowali i prowadzili uczniowie pierwszej klasy Technikum Mechatronicznego.

 Oprac. Aleksandra Jędrzejewska

 

23.06.2015 Bieg terenowy

„Działanie jest podstawowym kluczem
do każdego sukcesu…”
Pablo Picasso

 

SZKOLNY BIEG TERENOWY

W dniu 23 czerwca 2015 roku na terenie parku przy Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbył się drużynowy bieg terenowy z elementami pierwszej pomocy oraz wiedzy przeciwpożarowej. Organizatorami biegu były placówki: Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach, JRG PSP w Strykowie oraz OSP w Bratoszewicach. Przedstawicielami organizatorów byli: pani Agnieszka Stępczyńska z Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach, Kapitan Bartłomiej Tomczuk- Dowódca JRG PSP w Strykowie oraz  z OSP Bratoszewice: Sławomir Pelski- Prezes, Witold Śliwkiewicz- Wiceprezes, Paweł Krzeszewski- Naczelnik oraz Rafał Kaczmarek.

 

W biegu uczestniczyły trzy drużyny trzyosobowe z Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach:Sylwia Przybysz, Monika Fraszczyk, Dajana Ignatowska(Drużyna I),Daniel Olszówka, Bartosz Ruciński, Arkadiusz Wojciechowski(Drużyna II), Daniel Kołodziejski, Daniel Jędrzejczak, Adrian Marcinek(Drużyna III) oraz dwie drużyny trzyosobowe z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie: Bartłomiej Burtka, Maciej Kaczmarek i Bartłomiej Majchrzak (Drużyna I), Gabriela Rynkiewicz, Julia Kargiel, Juliusz Kornacki (Drużyna II) oraz jedna trzyosobowa drużyna z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 2 w Bratoszewicach w składzie: Krzysztof Pelski, Bartosz Becherka i Mateusz Piątkowski. Opiekunem młodzieży z gimnazjum był pan Andrzej Pożarlik, który otrzymał specjalne podziękowania za świetne przygotowanie młodzieży gimnazjalnej do biegu.

 

Uczestnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną przez organizatorów trasę, odnajdując po drodze pięć stacji, na których czekały na nich określone zadania. Wykonanie tych zadań, których stopień realizacji sprawdzali i oceniali strażacy, wymagały nie tylko kondycji i wytrzymałości, ale również umiejętności współpracy. Poza  siłą i sprytem ważne było przede wszystkim myślenie, dlatego poza pokonaniem wyznaczonej trasy czekały na naszych uczestników zadania z zakresu pierwszej pomocy; do głównych należało choćby sprawdzenie stanu świadomości oraz oddechu osoby poszkodowanej a następnie wykonanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej (zadanie stacji I); unieruchomienie na desce ratowniczej i przygotowanie osoby poszkodowanej do transportu (zadanie stacji II); wskazanie wśród sprzętu gaśniczego sprzętu podręcznego (zadanie stacji III); unieruchomienie złamanej kończyny przy pomocy szyn Kramera (zadanie stacji IV); rzut rzutką ratowniczą do celu (zadanie stacji V).

 

Zwycięzcami biegu okazały się dwie drużyny: drużyna I z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 1 ze Strykowa a w kategorii Technikum- drużyna I z Zespołu Szkół Nr 1 z Bratoszewic. Po zakończonym biegu, dla chwili odpoczynku i wytchnienia, na organizatorów i uczestników czekała smaczna niespodzianka- grillowana kiełbaska oraz słodki poczęstunek. Wspólna biesiada pozwoliła miło spędzić wtorkowe południe, mimo pogody, która w tym dniu okazała się wyjątkowo kapryśna.

 

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach biegu, a tegorocznym uczestnikom
i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w zabawie

Opracowała: Anna Pieczykolan

20.06.2015 Targi Rolne w Bratoszewicach

Udział uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Targach Rolnych "W sercu Polski" i XVII Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach

W dniach 20-21 czerwca 2015r odbyły się w Bratoszewicach Targi Rolne. Uczniowie klas żywieniowych mieli okazję zaprezentować swój kierunek kształcenia oraz umiejętności. W sobotę odbył się pokaz obsługi kelnerskiej oraz prezentacja wizerunku kelnera. Zaproszeni gości mieli okazje podziwiać i spróbować przygotowanych przez uczniów drinków bezalkoholowych z suchym lodem.


W niedziele odbyła się natomiast degustacja słodkich owoców, fondue czekoladowego i pizzy z arbuza . Była możliwość wzięcia udziału w konkursie dla dzieci i młodzieży polegającego na rozpoznawaniu nazw owoców egzotycznych.


W promocji szkoły na Targach Rolnych wzięli udział: Aleksandra Jurga, Patrycja Barańska, Paulina Palińska, Bartłomiej Łuszczyński, Bartłomiej Figarski, Sylwia Przybysz, Joanna Pacek, Mellani Gołda, Ilona Rubacha oraz Karolina Krzeszewska.


Udział w Targach był doskonałą okazją do promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Opiekunowie
Ewa Piszczyńska
Kamila Kina

19.06.2015 Bieg po zdrowie

Dnia 19 czerwca 2015 r. odbyła się w naszej szkole druga odsłona cyklicznej imprezy ”Bieg po zdrowie”. Głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku.
Pierwszą częścią zawodów sportowych był bieg terenowy o długości ok 1000m. Brały w nim udział dwuosobowe reprezentacje klas. Pierwszy na metę dobiegł przedstawiciel klasy I TŻ.
Pozostali uczniowie uczestniczyli w krótkich wyścigach: bieg z jajkiem na łyżce, podskoki z piłką lekarską, bieg w workach i bieg ”na trzech nogach”(bieg parami). Niekwestionowanym zwycięzcą konkurencji indywidualnych został Daniel Jędrzejczak, który wygrał 3 wyścigi :z jajkiem, z piłką i w parze wspólnie z Danielem Olszówką. Wyścig w workach zakończył się zwycięstwem Adriana Marcinka.
W międzyczasie wybrani uczniowie pisali test wiedzy o pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Po zakończeniu wszystkich konkurencji i policzeniu punktów, najlepszą klasą okazała się I TLR(zdobywając  9 punktów),II miejsce zajęły dwie klasy: III TR i I TŻ (7 punktów), III miejsce przypadło klasie III TŻ (5 punktów).


Uczestnicy wyścigów indywidualnych zostali nagrodzeni pysznymi, pełnymi witamin grejpfrutami. Zwycięzcy „Biegu po zdrowie”- klasa I TLR otrzymała nagrodę –niespodziankę, przepyszne ciasto z truskawkami, wykonane w naszej pracowni gastronomicznej.


Nauczyciele doglądali organizacji zawodów sportowych i części gastronomicznej imprezy.
Dla wszystkich uczestników imprezy został przygotowany poczęstunek. Każdy skosztował kiełbaski z grilla, pysznych jabłek oraz czekolady płynącej wprost z fontanny.
Humory dopisywały, uśmiech nie znikał z twarzy.


Czekamy już na spotkanie w przyszłym roku szkolnym!!!

                                                                                                                 Opracowała Joanna Borasik

11.06.2015 Wycieczka do Muzeum w Nieborowie

W dniu 11 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły biorący udział w projekcie „Rozwój kompetencji Kluczowych i Zawodowych Uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach” uczestniczyli w wycieczce do Nieborowa i Arkadii.
Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum w Nieborowie. W jego skład wchodzi Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.  Uczniowie obejrzeli również wystawę Majoliki Nieborowskiej. Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki udali się do Arkadii, gdzie mieści się Romantyczny Ogród Heleny Radziwiłłowej.


Opracowała: Żaneta Wojciechowska

02.06.2015 Wizyta w Domu Dziecka

W dniu 02.06.2015r. uczestniczyliśmy w uroczystym świętowaniu Dnia Dziecka w Dąbrówce Wielkiej przez dzieci w Domu Dziecka.

Młodzież z naszej szkoł corocznie od wieliu lat jest zapraszana na tę uroczystość. Atmosfera jest zawsze podniosł, a dzieci świetnie się bawią, co umożliwiają sponsorzy i instytucje charytatywne związane z Domem Dziecka. Podopieczni z utęsknieniem czekają na wizyty naszej młodzieży w ich domu.

 

Opracowała: Elżbieta Biernaciak

01.06.2015 Profilaktyka najważniejsza

1 czerwca tego roku uczennice klas pierwszych oraz drugich wzięły udział w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych w szkole. Warsztaty trwały dwie godziny i zostały podzielone ze względu na tematykę.


Pierwsza część – prowadzona przez p. Iwonę Pelską – szkolną pielęgniarkę, dotyczyła profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Uczennice dowiedziały się m.in. jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka, w jaki sposób minimalizować wpływ tych czynników oraz jakie badania kontrolne należy wykonywać. Poznały również techniki samobadania piersi, które mogły przećwiczyć na specjalnych fantomach.


Druga część dotyczyła tzw. „pigułki gwałtu”. Prezentację wraz z pogadanką przeprowadziła p. Kamila Kina, która opowiedziała min. jakie substancje są popularnie nazwane „pigułką gwałtu”, jak wpływają na organizm i, co najważniejsze, jak się przed nimi ustrzec.


Nie przypadkowo takie warsztaty odbyły się w Dzień Dziecka. Wiedza zyskana przez uczestniczki warsztatów stanowi wspaniały, długoterminowy prezent.

 

D. Wesołowska

27.05.2015 Finał Krajowy Olimpiady o OZE

Sylwester Burtka tegoroczny absolwent Technikum Rolniczego w Bratoszewicach, brał udział w  dniach 27-28 maja 2015 w Finale Krajowym Olimpiady Wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii. Olimpiada jest adresowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz młodych rolników w wieku do 35 lat. Pomysłodawcą inicjatywy jest Związek Młodzieży Wiejskiej. Ogólnopolski konkurs ma na celu upowszechnienie wiedzy o odnawialnych źródłach energii.

Olimpiada przebiegała trójetapowo. Finał Krajowy odbył się podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej Green Power w Poznaniu. Składał się z dwóch etapów. Pierwszym był test pisemny dla wszystkich uczestników, składający się z 50 pytań, w tym 40 jednokrotnego wyboru i 10 wielokrotnego wyboru. Łącznie za test można było uzyskać 60 punktów. Do dalszego etapu przeszło 10 Uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów za test finałowy. Ścisły Finał składał się z odpowiedzi Uczestnika na 3 wylosowane pytania finałowe. Patronat naukowy nad przedsięwzięciem objął Zakład Paliw i Energii Odnawialnej przy Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Swoje poparcie dla projektu wyraził również Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński który objął Olimpiadę patronatem honorowym. Patronat medialny objęła Telewizja TVP i TVR, a także „Zielony Sztandar”.
Laureaci Olimpiady otrzymali cenne nagrody. Gratulujem!!!                  

                                                                                                                         Opracował: Jerzy Kula
Więcej informacji: http://www.zmw.pl/

21.05.2015 Wycieczka do Muzeum Fabryki i Cinema City

W dniu 21 maja 2015 roku uczniowie klas I Technikum Żywienia,  III Technikum Żywienia, III Technikum Logistycznego i III Technikum Ekonomicznego uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Rozwój kompetencji Kluczowych i Zawodowych Uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach”.


Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili Muzeum Fabryki, gdzie odkryli historię zakładów włókienniczych stworzonych przez Izraela Poznańskiego w drugiej połowie XIX wieku. Miejsce to stanowiło samowystarczalną dzielnicę z rezydencją właściciela, domami dla robotników, własnym kościołem i szpitalem. Uczniowie mieli również możliwość zobaczyć jak produkowano tkaniny bawełniane.
Następnie uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym w kinie Cinema City.


Opracowała: Żaneta Wojciechowska

 

 

07.05.2015 Kartka dla Kuby

WYŚLIJ KARTKĘ – PODARUJ UŚMIECH

Kubuś to niezwykle dzielny i sympatyczny chłopiec z Miłosławia. Od kilku lat zmaga się z nieoperacyjnym guzem mózgu i przebywa obecnie pod opieką hospicjum. 17 maja chłopiec będzie obchodził 7 urodziny, a jego marzeniem jest zebranie jak największej liczby urodzinowych kartek.

Wysyła cała Polska, wysyłam i ja!

Uczniowie i pracownicy szkoły również przyłączyli się do akcji. Zebrano mnóstwo kartek – kupionych, robionych własnoręcznie, kolorowych i wesołych, a co najważniejsze wszystkie zawierały najszczersze życzenia i dużo wsparcia. Mamy nadzieję, że ten drobny gest wywoła uśmiech na twarzy Kubusia w tak ważnym dla niego dniu.

D. Wesołowska

06.05.2015 Wycieczka do Skansenu "Łęczycka zagroda chłopska"

W dniu 6 maja 2015 roku uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych uczestniczyli w wycieczce do skansenu w Kwiatkówku z p. Kamilą Kina. Wyjazd odbył się w ramach Projektu „Nowe Technologie – praktyczny wymiar chemii, fizyki i ekologii dla uczniów techników”. W ramach wyjazdu uczniowie mogli zapoznać się z historią Kolegiaty w Tumie koło Łęczycy. Znajdują się tam obecnie relikwie Św. Wojciecha. Na ścianie jednej z wież można zobaczyć także ślady diabła Boruty.

 

Głównym celem wycieczki było przybliżenie dzieciom dawnej wsi, zapoznanie z jej architekturą, kulturą oraz z obrazem życia codziennego w chałupie i gospodarstwie oraz pokaz techniki wytłaczania oleju z nasion.

 

Uczniowie mieli okazje odwiedzić „Łęczycką zagrodę chłopską”, w której została zrekonstruowana gliniana chałupa chłopska z Chorek w gminie Grabów. W chałupie są dwa pomieszczenia mieszkalne: izba kuchenna i pokój, a między nimi sień. Wyposażenie chałupy odpowiada końcowi okresu międzywojennego. Wśród elementów ozdobnych wiejskiej chaty można było zauważyć bibułkowe kwiaty, pająki, wycinankowe firanki, serwety, obrusy i poduchy ręcznie haftowane.

 

W zagrodzie chłopskiej jest też stodoła, którą niegdyś budowano w Łęce (gmina Łęczyca). Wewnątrz znajduje się ekspozycja młynarstwa wietrznego i kolekcja pojazdów konnych. Uczniowie mogli zobaczyć również kapliczki, piec chlebowy i garncarski. Największą atrakcją był wiatrak z 1820 roku, przeniesiony tu z Zawady (gmina Łęczyca) i odnowiony, który uczniowie mieli okazje obróci. Jest także olejarnia z 1948 roku i kuźnia z początku XX wieku. Dzięki uprzejmości pana olejarza uczniowie mogli zobaczyć proces wytłaczania oleju z nasion sezamu starą metodą „na ciepło”.

 

Podczas wycieczki uczniowie mogli podziwiać wystawę fotograficzną „Łęka – powrót do przeszłości, gdzie prezentowane były zdjęcia wsi z 60 roku.

 

Opracowała

Kamila Kina

04-06.05.2015 Egzaminy Maturalne

Tak jak co roku moment kwitnienia kasztanów zapowiada rozpoczęcie egzaminów maturalnych.
Równiez w tym roku do matury przystapili absolwenci naszej szkoły.

Życzymy wszystkim sukcesów i trzymamy kciuki...

Elżbieta Czesny

30.04.2015 Kurs obsługi wózków widłowych

W kwietniu br. uczniowie czwartej klasy Technikum Logistycznego mieli możliwość uczestnictwa w kursie zawodowym obsługi wózków widłowych w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

 

W kursie uczestniczyło 11 osób, 3 kobiety i 8 mężczyzn. Uczniowie brali udział zarówno w zajęciach teoretycznych jak i praktycznych. Kurs zakończył się egzaminem, wszyscy uczniowie uzyskali uprawnienia uznawane na terenie całej Unii Europejskiej.

Gratulujemy!

Opracowała

Ż. Wojciechowska

30.04.2015r. Uroczystość Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

"Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne:

wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć…"

B. Wolniewicz

 

UROCZYSTOŚĆ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA


30 kwietnia 2015 roku obchodziliśmy uroczyście 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystego otwarcia i przywitania zebranych dokonała pani dyrektor Magdalena Mackiewicz. Podczas oficjalnej części akademii młodzież klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, pod opieką wychowawcy pani Ewy Piszczyńskiej, przygotowała program artystyczny, upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji uczniowie przypomnieli istotę i wagę owego wydarzenia, ówczesne nastroje społeczne, postawę sprzymierzeńców i przeciwników konstytucji. Była to okazja, by przypomnieć sobie kilka faktów z historii Polski jak również uświadomić sobie na nowo, jak wielkim darem jest dla nas Ojczyzna, jak ważna jest pamięć i postawa patriotyczna, które są wyznacznikami naszej tożsamości narodowej. Uroczysty apel uświetnił repertuar utworów Marka Grechuty tj.: „Ojczyzna”, „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi” i inne.


Opracowała: Anna Pieczykolan

24.04.2015 Finał konkursu "Super Klasa"

 

Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień.
Robert Collie

 

FINAŁ KONKURSU „SUPER KLASA”

 

W dniu 24 kwietnia 2015 roku, podczas uroczystego pożegnania uczniów klas maturalnych, została zakończona kolejna edycja konkursu „Super Klasa. W tym roku szkolnym tytuł wraz z pucharem, otrzymała klasa II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Wychowawca – pani Kamila Kina nie kryła dumy odbierając gratulacje
i dyplom. Główną nagrodą, jaką jest wycieczka, zwycięzcy otrzymają we wrześniu.
Serdecznie gratulujemy!

Warto dodać, że ze względu na niezwykle zaciętą rywalizację i małe różnice
w uzyskanych punktach, w tym roku wyjątkowo, zostały przyznane nagrody za drugie
i trzecie miejsce. Klasa III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Ekonomicznego wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Twardowską zajęła drugie miejsce na podium, a klasa III Technikum Rolniczego oraz Technikum Logistycznego wraz
z wychowawcą panią Katarzyną Rosiak - Misztal zajęła miejsce trzecie.

Tegoroczna „Super Klasa” składała się z następujących konkursów i przedsięwzięć:

  • „Dary Natury” – kiermasz przetworów, owoców i warzyw
  • Zbiórka karmy i koców dla zwierząt ze schroniska w Głownie
  • Konkurs języka angielskiego
  • Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną
  • Dar serca – akcja charytatywna organizowana na rzecz dzieci z Domu Dziecka
    w Dąbrówce
  • Konkurs wiedzy historycznej „Początki państwa polskiego”
  • Zbiórka nakrętek – pomoc dla Adama Skowrońskiego
  • Konkurs ortograficzny
  • Konkurs na najlepszy strój ostatkowy
  • Konkurs wiedzy konsumenckiej
  • Quiz fotograficzny „Czy znacz te miejsca?”
  • Dzień Czekolady – zbiórka wyrobów czekoladowych dla dzieci z Domu Dziecka
    w Dąbrówce
  • akcja „Przewietrzmy swoje regały”- zbiórka książek, gier, filmów DVD i płyt CD połączona z kiermaszem

 

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursach.

Życzymy powodzenia w przyszłym roku!

 

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Justyna Rudnicka, Dorota Wesołowska

24.04.2015 - Pożegnanie Klas Maturalnych

" Dopomóż dzisiaj odchodzącym chwilom,

by jutro były warte wspomnień… "

Małgorzata Stolarska.

 

„ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ…”

POŻEGNANIE KLAS MATURALNYCH


Każdego roku w kalendarz uroczystości szkolnych wpisuje się ważne wydarzenie, jakim jest pożegnanie klas maturalnych. Choć przeżywane co roku, zawsze zyskuje ono swój niepowtarzalny charakter. 24 kwietnia 2015 roku pożegnaliśmy kolejny rocznik absolwentów. Wśród tegorocznych absolwentów byli uczniowie klasy III Liceum Ogólnokształcącego oraz dwóch klas IV Technikum kształcącego w następujących zawodach: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik rolnik, technik ekonomista i technik logistyk.


Rangę uroczystości podkreślała obecność Sztandaru Szkolnego i zachowanie ceremoniału. Po odśpiewaniu hymnu narodowego i powitaniach przyszedł czas na przemówienia. Otwarcia i przywitania zebranych dokonała pani dyrektor Magdalena Mackiewicz. W swoim przemówieniu pani dyrektor podziękowała maturzystom za wieloletnią pracę na rzecz szkoły, podkreśliła jak wiele działań musiał podjąć każdy z nich, aby dojść do celu i otrzymać świadectwo ukończenia szkoły; jednocześnie życzyła absolwentom sukcesów zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. W dalszej części uroczystości pani dyrektor, w towarzystwie wychowawców: p. Doroty Strzeleckiej, p. Agnieszki Stępczyńskiej, i p. Żanety Wojciechowskiej, wręczyła maturzystom nagrody oraz dyplomy za wyniki w nauce i zachowanie oraz zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły. Miłym akcentem tego dnia było wystąpienie przedstawicieli tegorocznych uczniów klas maturalnych, którzy w swoich przemówieniach przyznali, że w ciągu ostatnich lat zdarzały się różne chwile- były sukcesy- te małe i te wielkie, były też problemy, a nawet wagary, bo „coś z szaleństwa jest w młodości”. Dziś, kończąc szkołę, pozostają wdzięczni nauczycielom i wychowawcom za to, że wpajali im prostą prawdę: „Nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia”. Dziękowali za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu, a przede wszystkim za mobilizację do pracy. Słowom wdzięczności w tym dniu nie było końca, a zewnętrznym wyrazem tego, co czuło serce, stały się kwiaty wręczone przez absolwentów dyrekcji szkoły, wychowawcom i nauczycielom.


Niejako zwieńczeniem uroczystego pożegnania klas maturalnych był krótki program artystyczny przygotowany na tę okazję przez uczniów klasy III Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Technikum Ekonomicznego pod kierunkiem wychowawcy p. Aleksandry Twardowskiej i p. Anny Pieczykolan. By jutro były warte wspomnień – tę oczywistą prawdę przypomnieli konferansjerzy, w rolę których wcielili się Gabrysia Ufa i Michał Jaborski, przywołując kilka poetyckich refleksji nad upływem czasu, dorosłością, dobrem, złem i szczęściem mimo wszystko, szczęściem, które jest w nas i tuż obok nas – w drugim człowieku. Część artystyczną zakończył koncert życzeń; usłyszeliśmy fragmenty znanych piosenek, w repertuarze których wystąpili nasi wspaniali aktorzy- Konrad Stępień, Dawid Tomczak, Bartłomiej Łuszczyński, Sebastian Adamiak, Mikołaj Rajchut oraz Daria Gawrych, Paulina Jęczkowska, Ola Jurga i Paulina Palińska. W postać humorystycznej pani woźnej wcieliła się Klaudia Fabrykowska. Żywiołowe rekcje z sali potwierdziły, że był to dobry pomysł pożegnania „na wesoło”. Zaprezentowane utwory disco polo adresowano do tych „najważniejszych”- pani dyrektor, wychowawców klas maturalnych oraz do pracowników obsługi. Wszystko oczywiście z umiarem i w dobrym tonie. W tonach piosenki „Ostatni raz z moją klasą” zespołu Menchester, uczniowie klas trzecich pożegnali maturzystów ciepło i serdecznie, obdarowując ich drobnymi upominkami.


Po obejrzeniu części artystycznej programu wszyscy zebrani ze wzruszeniem obejrzeli prezentacje „Ale to już było i nie wróci więcej…”, będące wspomnieniem chwil ze szkolnego życia tegorocznych maturzystów, którzy jeszcze raz mogli wrócić pamięcią do początków nauki w ZS Nr 1 w Bratoszewicach.


Po zakończeniu apelu uczniowie klas maturalnych po raz ostatni udali się do swoich klas, w których odebrali świadectwa, pożegnali wychowawców a także dokonali pamiątkowego wpisu do Kroniki Absolwentów.


 

Wszystkim tegorocznym Absolwentom życzymy szerokiej drogi!

Jesteśmy przekonani, że gdziekolwiek rzuci Was los,

będziecie godnie reprezentować naszą szkołę.

Pamiętajcie też, że jej drzwi będą dla Was zawsze otwarte…

Kochani!

Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca:

niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość, zrozumienie

i przyjaźń.

Trzymamy za Was kciuki !


Opracowała: Anna Pieczykolan

17.04.2015 Wyjazd do Palmiarni oraz warsztaty na Uniwersytecie Łódzkim

17 kwietnia uczniowie naszej szkoły klas II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Rolniczego oraz Technikum Logistycznego pojechali na wycieczkę do Palmiarni w Łodzi, pod opieką p. Kamili Kina oraz p. Ł. Sobczyka. W latach 1999-2003 Palmiarnia została przebudowana i obecnie zajmuje powierzchnię 1100 m2. Składa się z trzech odrębnych pawilonów przeznaczonych dla roślin o odmiennych wymaganiach klimatycznych.


Głównym celem wycieczki było pogłębienie wiedzy przyrodniczej poprzez możliwość obserwacji oraz rozwijanie wiedzy i zainteresowań związanych z przyrodą.
Uczniowie zwiedzali trzy pawilony, w których oprócz egzotycznych roślin znajdowały się również akwaria z żółwiami i ciekawymi rybami.


Kolekcja roślin szklarniowych Ogrodu Botanicznego liczy około 2400 gatunków i odmian roślin z ponad 139 rodzin botanicznych. Najliczniej reprezentowane są: storczykowate Orchidaceae, kaktusowate Cactaceae, obrazkowate Araceae, begoniowate Begoniaceae, gruboszowate Crassulaceae, wilczomleczowateEuphorbiaceae, pieprzowate Piperaceae, marantowate Marantaceae, palmowateArecaceae oraz paprotniki z rodzin Adiantaceae, Aspleniaceae, Polypodiaceae i Pteridaceae.


Do najstarszych i najcenniejszych roślin szklarniowych należą palmy, reprezentowane przez prawie 40 gatunków. Niektóre z nich to ponad 140-letnie okazy o wysokości około 18 m, np.: areka Areca sp., howea (kencja) Howea sp. i daktylowiec. Są one świadkami historii Łodzi, ponieważ początkowo rosły w oranżeriach łódzkich fabrykantów i carskich urzędników, a do szklarni miejskich trafiły na przechowanie w chwili wybuchu I wojny światowej. Miały wówczas wysokość 2-3 m, a ich wiek określano na 30-50 lat. Nieodebrane rośliny stały się zalążkiem kolekcji roślin egzotycznych dzisiejszej Palmiarni. Wyjątkowo interesującym elementem kolekcji są sagowce. Jest to grupa wolnorosnących, długowiecznych roślin dwupiennych. Sagowce pojawiły się na Ziemi ponad 200 milionów lat temu, pod koniec ery paleozoicznej. Spośród około 250 gatunków obecnie występujących na świecie, w Palmiarni rośnie 9 gatunków z rodzajów: cykas Cycas sp., zagłowień Encephalartos sp., zamia Zamia sp., stangeriaStangeria sp., ceratozamia Ceratozamia sp. i makrozamia Macrozamia sp. Wszystkie współcześnie spotykane gatunki sagowców są bardzo rzadkie, narażone na wyginięcie i dlatego obejmuje się je różnymi formami ochrony.


Bardzo różnorodną grupę roślin egzotycznych stanowią storczyki, których kwiaty zachwycają wspaniałymi barwami i wymyślnymi kształtami. Są one również dobrym przykładem występowania u roślin zjawiska mimikry, czyli przybierania różnych kształtów i barw naśladowczych. W Palmiarni storczyki prezentowane są razem z innymi epifitami na pniach. Taka aranżacja daje wyobrażenie ich wzrostu w miejscach naturalnego występowania.


W kolekcji Palmiarni znajduje się obecnie kilkanaście gatunków roślin mięsożernych z rodzajów: dzbanecznik Nepenthes sp., kapturnica Sarracenia sp., tłustosz Pinguicula sp., muchołówka Dionaea sp., rosiczka Drosera sp. i brokchinia Brocchinia sp.”

Tego dnia nasi uczniowie uczestniczyli również na zajęciach na Uniwersytecie Łódzkim, na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska w Instytucie Mikrobiologii, Biotechnologii i Immunologii dzięki gościnności Pani dr D. Drzewieckiej. Uczniowie mogli zwiedzić laboratoria, pracownie wydziału oraz uczestniczyli w warsztatach dotyczących barwienia bakterii. Zajęcia prowadziła Pani dr D. Drzewiecka, która rozpoczęła swoje zajęcia od przedstawienia kilku rodzajów bakterii, opisania ich kształtu oraz podziału na GRAM (+) i GRAM (-). Uczniowie zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym w laboratorium mikrobiologicznym i wstępnym omówieniu metod barwienia. Po krótkim wprowadzeniu każdy uczeń przygotowywał preparaty z wybranych bakterii, wykonując polecenia Pani dr prowadzącej zajęcia, a następnie obserwowali efekty swojej pracy pod mikroskopem.
Zajęcia były bardzo interesujące i podobały się uczniom.


Podsumowując, warsztaty na temat bakterii probiotycznych były interesującą wycieczką.  Uczniowie klas drugich mogli solidnie ugruntować swoją wiedzę dotyczącą działu bakterie. Zajęcia prowadzone w ten sposób pomagają lepiej zrozumieć trudną naukę jaką jest biologia. Trudną, a jednocześnie jakże ciekawą i pomocną w życiu.

Opracowała
Kamila Kina

16.04.2015 Szkolenie FADN

16 kwietnia uczniowie klasy III Technikum Rolniczego uczestniczyli w szkoleniu  „System Zbierania i Wykorzystywania Danych Rachunkowych z Gospodarstw Rolnych – polski FADN”,  które przeprowadził  pracownik Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.


Podczas szkolenia  przedstawione zostały zasady  zbierania  danych z gospodarstw rolnych prowadzących rachunkowość dla FADN oraz wyniki polskiego rolnictwa według danych Polskiego FADN, systemy informatyczne i organizacja pracy Polskiego FADN oraz problematyka finansowania rozwoju polskiego rolnictwa w 2015 roku.

A. Twardowska

13.04.2015 Wycieczka do fabryki New Holland.

13 kwietnia 2015 roku uczniowie klasy I i II Technikum Rolniczego uczestniczyli w wycieczce zawodowej do fabryki maszyn  New Holland w Płocku.


Po zapoznaniu się z zasadami BHP obowiązującymi w fabryce, uczniowie zwiedzali zakład. Pod czujnym okiem przewodnika  poznawali, jak krok po kroku powstają maszyny nie tylko do zbioru zbóż, ale również do zbioru słomy.


Maszyny produkowane w fabryce w Płocku sprzedawane są na całym świecie, dlatego jakość produktów spod znaku New Holland musi być najwyższa.
Po zwiedzeniu fabryki uczniowie przeszli do sali konferencyjnej gdzie uczestniczyli w wykładzie i mogli poznać bardzo bogatą historię firmy, której to korzenie sięgają 1870 roku.

Ł. Sobczyk

27.03.2015 Targi Eurogastro

27 marca uczniowie klas gastronomicznych uczestniczyli w najważniejszym i największym wydarzeniu targowym w Polsce dedykowanym branży HoReCa - Eurogastro w Warszawie.


Ideą targów jest przedstawienie pełnej i różnorodnej oferty produktów, usług i rozwiązań dla gastronomii. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z nowościami oraz trendami rynkowymi, porównania ofert producentów branżowych i poszerzania wiedzy .


Wystawcy Targów EuroGastro prezentują swoją ofertę w 4 sektorach: wyposażenie zaplecza kuchennego, wyposażenie sal restauracyjnych i barów, żywność i napoje dla gastronomii oraz sektor kawowy.


Targi EuroGastro znane są również ze spektakularnych pokazów, a także prestiżowych konkursów. Można tu spotkać tu znanych szefów kuchni i kucharzy, cukierników, baristów, a także barmanów.


Czekamy już na kolejną edycję targów!

A. Twardowska

26.03.2015 Drzwi Otwarte

" Najważniejszy jest człowiek"

 

Dzień Otwartych Drzwi

           Dnia 26 marca 2015 roku odbył się w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach Dzień Otwartych Drzwi. Bogaty program obchodów tegorocznej uroczystości, organizowanej pod hasłem "Najważniejszy jest człowiek" obejmował przede wszystkim spotkania z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej ze Strykowa.  W tym dniu nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych osób, szczególnie dla uczniów klas gimnazjalnych i ich rodziców. Dzięki temu wszyscy mogli lepiej poznać naszą szkołę oraz przygotowane kierunki kształcenia. Uczniowie gimnazjum mogli ponad to obejrzeć szkołę, zwiedzić pracownie a także obejrzeć wystawy w ramach  innowacji pedagogicznej :  "Dziedzictwo  kulturowe  regionu gminy Stryków i gminy Głowno"w tym prezentację zdjęć przedstawiający zabytki architektury (sakralnej i świeckiej) oraz ciekawe miejsca okolic Strykowa i Głowna. 


Od godziny 10-tej przed naszą szkołą odbywał się pokaz samochodów strażackich gba, gcba, samochodu ratownictwa drogowego oraz podnośnika Zaproszeni Strażacy opowiadali o swojej pracy oraz umożliwili wejście do środka wozów wszystkim chętnym. W szkole natomiast można było podziwiać sprzęt do ratowania życia, używany przez strażaków na co dzień: piłę spalinową do drzewa, piłę do cięcia stali i betonu, rozpieracze hydrauliczne, nożyce do cięcia samochodów etc. Prawdziwą gratką była możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz zważenia się z nim na szkolnej wadze (strój strażaka waży aż 30 kg!). Można było również przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy na fantomie oraz przyjrzeć się sprzętowi medycznemu: aparatom tlenowym, noszom do transportu poszkodowanego i wielu innym ciekawym obiektom. Wozy strażackie odjechały około godziny 12.00, aby powrócić po ogłoszeniu alarmu przeciwpożarowego o godzinie 12.20. Wychodzący ze szkoły uczniowie, pracownicy wraz zaproszonymi gośćmi, do ostatniej chwili nie wiedzieli czy uczestniczą w ćwiczeniach przeciwpożarowych, czy też pożar jest prawdziwy. Wozy strażackie wjeżdżające na sygnale, strażacy w maskach tlenowych, a nawet woda płynąca strumieniami z węży strażackich, wywołała dreszcze strachu na plecach uczestników. Funkcjonariusze straży pożarnej przeprowadzili symulację ratowania ucznia - członka OSP Cezarego Kacprzyka, z sali numer 7 na pierwszym piętrze budynku. Po emocjonujących ćwiczeniach, wszyscy uczestnicy powrócili do budynku szkoły na część oficjalną.


Uroczystość na sali gimnastycznej zaszczycili swoją obecnością: Sekretarz Gminy Stryków p. Anna Sasin, starszy kapitan Bartłomiej Tomczuk -dowódca Państwowej Straży Pożarnej w Strykowie, brygadier Waldemar Szcześniak – zastępca komendanta Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strykowie, podkomisarz Michał Koźmiński- zastępca komendanta Policji w Strykowie , kapitan Przemysław Połubiński- przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi, Starszy Ogniomistrz Pożarnictwa  Adam Sitek , p. Izabela Pisarska– Dyrektor Hotelu 500 Stryków,  p. Witold Śliwkiewicz-– Wiceprezesa OSP w Bratoszewicach, p. Marzena Kowalska- Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Głownie, p. Krystyna Skalska- przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic oraz dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół. Oficjalną część uroczystości otworzyli uczniowie szkoły witając przybyłych gości, grono pedagogiczne, pracowników oraz całą społeczność uczniowską, szczególnie ciepłe słowa skierowali do uczniów gimnazjum. Przedstawiciele służb: st. kpt. Bartłomiej Tomczuk, podkom. Michał Koźmiński oraz kpt. Przemysław Połubiński pokrótce zobrazowali służbę oraz przedstawili program szkoleń, potrzebnych do rozpoczęcia pracy w wybranym zawodzie. Tłem wypowiedzi były krótkie filmy ukazujące pracę służb mundurowych.


W drugiej części uroczystości zostały rozstrzygnięte międzyszkolne konkursy przede wszystkim konkurs " Wiem ci jem" zorganizowany pod patronatem burmistrza gminy Strykowa p. Andrzeja Jankowskiego w kategorii szkół podstawowej i gimnazjalnej. Rozstrzygnięto również konkurs " Szkolny Master Szef". Nagrody wręczyła p. Izabela Pisarska, która była fundatorem Nagrody pierwszej w konkursie (Vouchera do Hotelu 500).


Nazakończenie uroczystości pani dyrektor podziękowała zebranym za uczestnictwo
w obchodach, szczególne zaś zaproszonym gościom, którzy okazali wsparcie i szczególne zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia.


LAUREACI KONKURSU „Wiem, co jem”
organizowany pod patronatem burmistrza gminy Stryków p. Andrzeja Jankowskiego.

 

I. KATEGORIA – praca plastyczna       

szkoły podstawowe
I miejsce – Agata Kowalczyk (SP Nr 3 w Głownie)
II miejsce – Julia Łasica (SP Nr 1 w Strykowie)
III miejsce – Karolina Pietrasiak (SP Nr 1 w Strykowie)
III miejsce – Aleks Rakowski (SP Nr1 w Strykowie)
Wyróżnienie: Oliwia Rojek (SP Nr 1 w Strykowie)

gimnazja
I miejsce -  nie przyznano
II miejsce – Olga Kowalczyk (Gimnazjum w Bratoszewicach)
III miejsce – Anna Burtka (Gimnazjum w Bratoszewicach)
III miejsce – Oliwia Karcz (Gimnazjum w Bratoszewicach)

 

II. KATEGORIA – test wiedzy

szkoły podstawowe
I miejsce – Jakub Banasiak (SP w Niesułkowie)
II miejsce – Natalia Śliwkiewicz (SP w Bratoszewicach)
III miejsce – Julita Klimczak – (SP w Dobrej)

gimnazja
I miejsce – Marika Marciniak (Gimnazjum Miejskie w Głownie)
II miejsce – Joanna Grober (Gimnazjum Miejskie w Głownie)
III miejsce – Klaudia Ciesielska (Gimnazjum w Strykowie)

 

Gratulujemy wszystkim laureatom, życząc jednocześnie samych sukcesów w następnych konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
Dziękujemy nauczycielom opiekunom młodzieży biorącej udział w konkursach. Pięknie dziękujemy wszystkim nauczycielom i młodzieży, a szczególnie strażakom za ogromne zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu dnia Otwartego. Bez Państwa z pewnością ten dzień nie byłby tak udany. Zatem jeszcze raz bardzo dziękujemy! Zapraszamy!!

 oprac. J. Rudnicka

26.03.2015 Finał konkursu "Master Szef"

W Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbywała się II edycja konkursu uczniowskiegopod hasłem „Szkolny Master Szef”.Konkurs rozpoczął się w październiku 2014r i trwał do marca 2015r.Inspiracją był konkurs telewizyjny, a właściwie to sami uczniowie klas gastronomicznych, którzy bacznie śledzili kulinarne show i dyskutowali o nim na lekcjach zawodu. 


Celem konkursu jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu. Doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz sztuki nakrywania stołu. Rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczniów w tworzeniu nowych dań. Zachęcenie młodzieży do rozwijania pasji kulinarnych i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego.


W konkursie mogli brać udział uczniowie klas żywieniowych Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach.Zadanie konkursowe obejmowało przygotowanie projektu potrawy konkursowej zgodnie z podaną tematyką, samodzielne wykonanie 6 porcji potrawy oraz nakrycie stołu dla 2 osób, zgodnie z założoną tematyką.


Konkurs składał się z IV etapów:
I etap- zgłaszanie prac konkursowych. Wyłonienie 6 najciekawszych prac, których autorzy wykonywali część praktyczną.
II etap- część praktyczna- sporządzanie potraw, nakrycie stołów. Do dalszego etapu przeszło 5 zespołów.
III etap- luty 2015 –półfinał- 5 zespołów sporządza kolejną potrawę i nakrywa stół zgodnie z założeniami. Do dalszego etapu przeszły 4 zespoły.
IV etap- finał marzec 2015 podczas dni otwartych- 4 zespoły gotują potrawę i nakrywają stół.


Czas wykonania potrawy konkursowej nie może przekroczyć 90 minut dla II i III etapu, 120 minut dla finału konkursu. Przekroczenie czasu skutkuje punktami karnymi.


Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się kilkanaście dwuosobowych zespołów, z których wyłonionych zostało sześć. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku etapach konkursu. W tej edycji mieli za zadanie przygotować danie o tematyce „kasza w roli głównej”, przekąska z drobiu, a w finale dowolny deser. Uczniowie oprócz przygotowywania potraw zawsze mieli za zadanie nakryć stół o określonej tematyce. W finale tematem wiodącym była „wiosna” albo „Wielkanoc”- do wyboru.


W finale konkursu znalazły się następujące zespoły:

  1. Paulina Palińska i Alicja Górska, uczennice klasy III- zajęły I miejsce.
  2. Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska, uczennice klasy II – II miejsce
  3. Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga, uczennice klasy III – III miejsce
  4. Sylwia Przybysz i Joanna Tomczyk, uczennice klasy I- wyróżnienie

 

Pracy uczniów przez cały czas przygląda się jury, oceniając miedzy innymi przestrzeganie zasad bhp, znajomość procesu technologicznego oraz efekt końcowy działań czyli wygląd i smak potraw. Do punktacji liczy się również nakrycie stołu. W skład jury wchodzą dyrekcja i pracownicy szkoły, natomiast finał konkursu oceniał szef kuchni Hotelu 500 p. Łukasz Goliński oraz kierownik restauracji Miodowy Dom p. Tomasz Śliwkiewicz. Sponsorem nagrody głównej w konkursie był Hotel 500 w Strykowie, który przekazał dla zwycięzców vouchery do wykorzystania w restauracji hotelowej.

 

Ewa Piszczyńska

20.03.2015 Dzień Czekolady

W dniach 16- 20 marca odbywały się w naszej szkole obchody Tygodnia Czekolady. W tym czasie odbyła się licytacja czekoladowego serca, którego waga wynosiła 1,7 kg. Licytację wygrała klasa 1 Ż, oferując kwotę 65 zł za ten nietypowy smakołyk. Pieniążki zostaną przekazane na zakup paczek dla podopiecznych Domu Dziecka w Dąbrówce. Ale to nie wszystko. Cała szkoła włączyła się w zbiórkę czekoladowych łakoci dla dzieciaków. Finał tej zbiórki odbył się dnia 20-tego marca i zwycięzcą konkursu na największą oraz najlepszą paczkę, okazała się być klasa 2 TŻ. Uczniowie do ostatniej minuty przynosili produkty i w sumie zebrali aż 18,5 kg słodyczy! Miejsce pierwsze zostało osłodzone ciastem czekoladowym oraz babeczkami dla całej klasy.Zwycięzcy wspaniałomyślnie podzielili się wygraną z klasą 3LO, która zebrała 17,5 kg i tym samym zajęła drugie miejsce. Miejsce trzecie należy do klasy 3 TLR, która przyniosła 12 kg czekolady. Wynik końcowy zaskoczył nawet organizatorów, gdyż całkowita waga wszystkich przyniesionych przez młodzież słodyczy wyniosła 154 kg!  Dziękujemy za serce włożone w naszą zbiórkę oraz za zaangażowanie całej młodzieży. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku pobijemy rekord ilości zebranej czekolady i jeszcze bardziej zaskoczymy dzieci z Domu Dziecka.

Słodkie Uściski od całego Samorządu Szkolnego

 

15.03.2015 Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Konsumenckiej

W jakim terminie trzeba złożyć reklamację? Czy rzecznik konsumentów jest oskarżycielem publicznym w sprawach o wykroczenie na szkodę konsumentów?
 Takim pytaniom musieli stawić czoła uczniowie uczestniczący w Konkursie Wiedzy Konsumenckiej, który zgodnie z tradycją odbył się 15 marca w Światowy Dzień Konsumenta.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:


Gimnazjum Nr 2 w Bratoszewicach:
I miejsce:  Krzysztof Pelski
II miejsce:  Marika Walak, Tobiasz Żółkowski, Dawid Sobczyk
III miejsce:  Klaudia Tańska, Wiktoria Bulińska


ZS Nr1 w Bratoszewicach:
I miejsce:  Gabriela Ufa
II miejsce:  Mikołaj Rajchut, Maciej Karwacki
III miejsce:  Dominik Palmowski

 

Wszystkim uczestnikom konkursu, a w szczególności laureatom, gratuluję wiedzy i zapraszam do udziału w konkursie w marcu 2016 roku.

A.Twardowska

06.03.2015 Olimpiada Młodych Producentów Rolnych

Absolwent Technikum Rolniczego Andrzej Szubert ponownie w Finale KrajowymOMPR.
Olimpiada Młodych Producentów Rolnych od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Celem tej olimpiady jest popularyzowanie osiągnięć nauki i praktyki rolniczej oraz aktualnej wiedzy w zakresie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Hasłem przewodnim olimpiady w bieżącym roku jest: Młodość. Innowacyjność. Konkurencyjność.Inicjatorem i organizatorem Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest Związek Młodzieży Wiejskiej.
W finale wojewódzkim zorganizowanym 6 marca 2015 r. w  Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach naszą szkołę reprezentowali:Sylwester Burtkai Mariusz Jaborskizkl. IV TR, Arkadiusz Dobrowolski i Michał Kowalczyk z kl. IIITR oraz Damian Ślawski z kl. IITR. Wysokie siódme miejsce zajął Sylwester Burtka uczeń kasy IV Technikum Rolniczego.Laureatem tegorocznego wojewódzkiego etapu olimpiady został  Andrzej Szubert - absolwent naszej szkoły i pojedzie na finał krajowy do Modliszewic. Dla uczestników olimpiady organizatorzy ufundowali nagrody, które zostały wręczone na zakończenie trwającego równolegle kongresuInnowacyjny Młody Rolnik, którego organizatorem był Związek Młodzieży Wiejskiej. Patronat nad kongresem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kongresie brali udział między innymi uczestnicy olimpiady oraz uczniowie klasy drugiej Technikum Rolniczego z opiekunami Jerzym Kulą, Tomaszem Piestrzeniewiczem i Łukaszem Sobczykiem. Tak się złożyło, iż pan Tomasz Piestrzeniewicz miał okazję kolejny raz pogratulować sukcesu swojemu wychowankowi laureatowi olimpiady Andrzejowi Szubertowi.

Jerzy Kula

Więcej:
http://www.lodr-bratoszewice.pl/aktualnosci/olimpiada-i-kongres-dla-mlodych-rolnikow

04.03.2015 Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Logistycznej

4 marca 2015 r. o godz. 11.00 w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej 150 uczniów szkół średnich z całego kraju miało możliwość zweryfikowania swojej wiedzy oraz umiejętności biorąc udział w V Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Logistycznej.

Uczestnicy w przeciągu 60 minut rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, który składał się z 25 pytań zamkniętych i 5 otwartych.
Uczniowie naszej szkoły biorący udział w tych zmaganiach to Maciej Karwacki, Dawid Zych (klasa IV technikum logistycznego) oraz Patryk Dałek (klasa III technikum logistycznego).

Chłopcy zajęli odpowiednio 35,37 i 39 miejsce.

GRATULUJEMY

Opracowała Katarzyna Rosiak- Misztal>

26.02.2015 Półfinał „Szkolnego Master Szefa”

26 lutego w naszej szkole odbył się półfinał konkursu „Szkolny Master Szef”. W rywalizacji uczestniczyło pięć dwuosobowych  zespołów uczniów klas gastronomicznych. Tematem wiodącym była przekąska zimna lub gorąca z mięsa drobiowego. Uczniowie mieli 90 minut na przyrządzenie swojej konkursowej potrawy. Po zmaganiach kulinarnych przystąpili do nakrycia stołu o tematyce: kolacja dla zakochanych.
Zespół 1- Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska- przygotowywały filet z kurczaka w orzechowej skorupce podawany  z sosem z  granatu
Zespół 2- Joanna Tomczyk i Sylwia Przybysz – przygotowywały  indyka faszerowanego pieczarkami i kolorową papryką
Zespół 3- Alicja Górska i Paulina Palińska- przygotowywały kieszonki z kurczaka faszerowane warzywami korzeniowymi i suszonymi śliwkami z sosem na bazie czerwonego wina
Zespół 4- Mateusz Korytowski i Dominik Mroczek- przygotowywali filet z kurczaka faszerowany kolendrą
Zespół 5- Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga- przygotowywały pierś z kurczaka z suszonymi pomidorami otulone szynką parmeńską  na sosie z sera gorgonzola.
Wszystkie potrawy wyglądały i smakowały znakomicie, a w pracowni gastronomicznej  pachniało jak w najlepszej restauracji.
Jury oceniało wygląd i smak potrawy, pomysłowość i trudność wykonania, jak również znajomość zasad bhp i ich przestrzeganie.
Najwięcej punktów w tym etapie uzyskał zespół 5- uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych- Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na finał konkursu, który odbędzie się podczas Dnia Otwartego Szkoły.

E.Piszczyńska

 

24.02.2015 Seminarium „Poferment nawozem dla rolnictwa”

Jaka jest wartość nawozowa pofermentu, czyli substancji pofermentacyjnej otrzymywanej w biogazowniach rolniczych. Co się lepiej opłaca – sprzedaż nawozów naturalnych wyprodukowanych we własnym gospodarstwie do biogazowni czy nawozić zakupionym pofermentem. Jak stosować poferment, w jakiej postaci i w jakim terminie?

Na pytania dotyczące tego zagadnienia uczestnicy seminarium uzyskali odpowiedź podczas organizowanego przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach na zlecenieFundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) seminarium informacyjnego pt.: Poferment nawozem dla rolnictwa.
Seminarium odbyło się 24 lutego 2015 r. w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach (ul. Nowości 32).       
Uczestnikami spotkaniabyli  rolnicy, pracownicy doradztwa rolniczego, przedstawiciele biogazowni z województwa łódzkiego, przedstawiciele firm nawozowych, szkoły rolnicze
i przedsiębiorcy związani z branżą rolniczą. Z naszej szkoły uczestniczyli zainteresowani uczniowie klasy III i IV TR.
Udział w seminarium był  bezpłatny a uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i wyżywienie.

Jerzy Kula

22.02.2015 - 152 rocznica bitwy pod Dobrą

Delegacja naszej Szkoły uczestniczyła dnia 22 lutego 2015 w Dobrej w uroczystość 152 rocznicy bitwy stoczonej pod Dobrą, w Powstaniu Styczniowym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętych

w Kościele Rzymskokatolickim i Starokatolickim Mariawitów w Dobrej. Bezpośrednio po Mszy św. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobrej wraz z aktorem i reżyserem Krzysztofem Kaczmarkiem zaprezentowali spektakl "Desperacja". O godz. 11.15 rozpoczęły się uroczystości na cmentarzu przy Mogile uczestników bitwy pod Dobrą z dn. 24 lutego 1863 roku podczas, których przedstawiono rys historyczny dotyczący wydarzeń powstańczych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. Po uroczystości na cmentarzu odbył się III Bieg Powstańca. Obok biegu głównego, którego trasę wytyczono w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w programie znalazły się również biegi dla dzieci i młodzieży.

oprac. M. Mackiewicz

20.02.2015 Targi Ferma Bydła

20 lutego uczniowie klasy I i II Technikum Rolniczego uczestniczyli w Międzynarodowych Targach FERMA BYDŁA oraz FERMA ŚWIŃ I DROBIU w Łodzi.
Targi te to wysoce specjalistyczne, największe w Polsce targi branżowe przeznaczone dla hodowców bydła, trzody chlewnej oraz drobiu a odbyły się w tym roku  w nowoczesnej Hali EXPO ŁÓDŹ oraz sąsiadującej z nią hali MOSiR. W imprezie wzięło udział ponad 200 wystawców z Polski oraz zagranicy na ponad 10 000 m2 powierzchni wystawowej.
W ramach targów uczniowie wzięli udział w prelekcji „Monitoring w odchowie cieląt” wygłoszonej przez dr  P. Górkę z UR w Krakowie.


A. Twardowska

19.02.2015 Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska

W dniu 19 lutego br. w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbył się pierwszy etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska. Uczeń klasy IV Technikum Rolniczego Sylwester Burtka zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 5 marca.  Uczestnikami olimpiady są nie tylko uczniowie szkół o profilu rolniczym, ale także producenci rolni i mieszkańcy obszarów wiejskich z terenu całego województwa łódzkiego. Pytania konkursowe obejmują szeroki zakres wiedzy m. in. ekologiczną produkcję rolniczą, ochronę środowiska w gospodarstwie, odnawialne źródła energii czy programy środowiskowe.

Gratulujemy Sylwkowi, trzymamy kciuki za finał i życzymy dalszych sukcesów

Cezary Wójcik

18.02.2015 Open School Day – w andel’s Hotel Łódź

Dnia 18 lutego nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w organizowanym w andel’s Hotel Łódź przedsięwzięciu Open School Day. Celem akcji było zapoznanie uczniów szkół gimnazjalnych z ofertami edukacyjnymi szkół kształcących w kierunkach gastronomicznych, turystycznych i hotelarskich.


Podczas uroczystości można było zwiedzić andel’s Hotel, podziwiać pracę profesjonalnych kelnerów oraz Szefa kuchni. Dla gimnazjalistów były zorganizowane liczne konkursy.

Oferowane przez nas kierunki kształcenia prezentowały uczennice klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych tj: Emilia Szychowska, Natalia Kucharska oraz Karolina Krzeszewska wraz z opiekunem p. Kamilą Kina. Uczestnicy imprezy mogli skosztować pysznych wypieków naszych uczniów.

Mamy nadzieję, że wśród Gimnazjalistów odwiedzających andel’s Hotel Łódź znaleźli się przyszli uczniowie naszej szkoły.

 

Opracowała: Kamila Kina

17.02.2015 Ostatki, ostateczki!

W dniu 17-stym lutego w naszej szkole świętowaliśmy Ostatki. Każda klasa dostała zadanie przebrania się za wybrany przez siebie lub samorząd szkolny temat. Niestety miejsce pierwsze mogło być tylko jedno i w tym roku ostatkową zabawę wygrała klasa IV T RŻ. Drugie miejsce przypadło dwóm klasom: III TŻ- która zaskoczyła nas ciekawą interpretacją przebrania sportowców ( dodatkowe punkty za najlepiej przebranego Wychowawcę!) oraz IV TL, która straszyła uczniów przebraniem mumii. Trzecie miejsce zajęła klasa II TŻ, która zaprezentowała przebrania piratów oraz biznesmenów. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do zabawy za rok! 

 

Rada Samorządu Uczniowskiego. 

31.01.2015 Bal studniówkowy 2015

Dnia 31 stycznia 2015 w „Dworze Soplicowo” w Woli Gosławskiej, odbył się bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Bratoszewicach. W zabawie uczestniczyły klasy: III Liceum Ogólnokształcącego z wychowawcą p. Agnieszka Stępczyńską, IV Technikum Ekonomicznego i Technikum Logistycznego z wychowawcą p. Żanetą Wojciechowską oraz klasa IV Technikum Rolniczego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z wychowawcą Panią Dorotą Strzelecką. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Pani Anna Sasin, Sekretarz Gminy Stryków- przedstawiciel Burmistrza.
Wszystkich zebranych powitała młodzież, po czym głos zabrała Pani Anna Sasin, która życzyła maturzystom wszelkiej pomyślności na maturze i dobrej zabawy. Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz w imieniu wszystkich nauczycieli złożyła życzenia mówiąc między innymi „…Jesteście dorośli gotowi do zmierzenia  się ze światem. Nie mogę obiecać, że będzie to łatwe, ale wierzę w Was, w to że będziecie mieli odwagę walczyć o  swoje marzenia. Z całego serca życzę powodzenia na maturze i w dalszym dorosłym życiu.Dzisiaj jednak jest czas zabawy i mam nadzieję, że bal ten będzie dla Was niezapomnianym przeżyciem i pozostanie na zawsze wspomnieniem młodości.
Następnie nadszedł najważniejszy moment studniówki, uczniowie klas maturalnych z Panią Dyrektor i Wychowawcami zatańczyli Poloneza.
Ozdobą uroczystości był program artystyczny przygotowany przez przedstawicieli wszystkich klas maturalnych i Panią Monikę Kłębik - nauczyciela języka polskiego. Uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili zebranie rady pedagogicznej oraz pracę nauczycieli. Nie zabrakło również gościa specjalnego Conchity Wurst i piosenki „Zarost tam i tu”. Po podziękowaniach i kwiatach dla wychowawców, tradycyjnie o godzinie 24.00 nie mogło zabraknąć tortu.
Była to niezapomniana noc, pełna radości, uśmiechów i wspaniałej zabawy. Teraz na maturzystów czeka trudniejsze zadanie egzamin maturalny.

28.01.2015 Spotkanie rodziców z Policją

28 stycznia 2015r. odbyło się spotkanie rodziców z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Strykowie. Aspirant T. Czarski oraz sierżant sztabowy T. Chwiałkowski odnieśli się do zjawiska agresji i przemocy wśród młodzieży oraz doradzali rodzicom, co mogą zrobić, jeżeli ich dziecko zachowuje się agresywnie. Udzielili informacji dotyczących prawnych aspektów zachowań agresywnych, takich jak bójki czy zastraszanie oraz chętnie odpowiadali na pytania rodziców. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, że nie zawsze zachodzi potrzeba zgłaszania problemu policji, ponieważ może on zostać rozwiązany z pomocą wychowawcy, pedagoga szkolnego lub innego specjalisty. Jednak zawsze powinniśmy zareagować i nie być obojętni wobec ludzkiej krzywdy.


Opracowała Dorota Wesołowska

28.01.2015 Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia to Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. Młodzież naszej szkoły tzn. uczniowie klas I TŻ i I TM przygotowali z tej okazji apel poświęcony GIODO, prezentację multimedialną jak również opracowali ulotki na temat ochrony danych osobowych.Młodzież   tych klas zawiesiła  na korytarzu wykonane przez siebie plakaty ilustrując w ten sposób świat wirtualny – świat internetu i wszelkie niebezpieczeństwa z nim związane. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest ochrona naszych danych osobowych. W ten sposób uczniowie uświadomili całej społeczności szkolnej o wadze przestrzegania przepisów dotyczących tego właśnie problemu. Opiekunkami uczniów, którzy organizowali ten dzień  w naszej szkole były nauczycielki: Beata Jachurska i Aleksandra Jędrzejewska.

 

 

23.01.2015 Licealiada

Dnia 23. I. 2015 r. na obiekcie MOSIRU w Zgierzu odbyła się licealiada chłopców w piłce koszykowej. Barwy Zespołu Szkół w Bratoszewicach reprezentowali: Patryk Dałek (kapitan drużyny), Micha. Kowalczyk, Janek Kamiński, Szymon Pietrzak, Krystian Ledzion, Dominik Podsiedlik i Mateusz Wiśniewski. Zawody rozgrywane były na wysokim poziomie w atmosferze czystej gry i sportowej rywalizacji. Nasza drużyna rozegrała dwa mecze ze szkołą z Głowna oraz Ozorkowa. Zawodnicy z Bratoszewic włożyli w oba mecze wiele walki oraz sto procent zaangażowania, lecz nie udało im się odnieść zwycięstwa. Mimo porażki chłopcy wracali z uśmiechami na twarzy. Cieszyli się ze zdrowej rywalizacji sportowej i okazji do przeżycia emocji i wrażeń towarzyszącym tego typu imprezom, „o to właśnie chodzi w sporcie rekreacyjnym! Nie punkty i miejsce w ostatecznej rywalizacji liczą się najbardziej”. Najważniejsze jest dla nas podjęcie walki do ostatniej minuty meczu oraz radość i satysfakcja płynąca z uprawiania sportu. Taką właśnie naukę wyciągnęli nasi uczniowie jest to prawdziwe i wartościowe zwycięstwo, które udało im się osiągnąć. Należą im się gratulacje, ponieważ godnie reprezentowali naszą szkołę i za to bardzo im dziękujemy.


Opracował Bartosz Grzelak

22.01.2015 Finał Rejonu w Tenisie Stołowym

Dnia 22 stycznia reprezentanci naszej szkoły brali udział w Finale Rejonu w Tenisie Stołowym, który odbył się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu,
Dziewczęta- Alicja i Jolanta Górskie już w pierwszej fazie rozgrywek trafiły do grupy z późniejszymi finalistkami. Pomimo zaciętej walki i dużych umiejętności Ali oraz Joli nie udało się zagrać w półfinale i zakończyły swój udział w rozgrywkach na fazie grupowej. Nasi panowie-w składzie Wojtek Wlazło i Michał Kumidaj , po bardzo wyrównanych pojedynkach, zajęli w swojej grupie II miejsce. Dało to chłopakom awans do półfinału. W półfinale musieli jednak uznać wyższość późniejszych mistrzów rejonu. Jednak III miejsce jest bardzo dużym osiągnięciem.
Gratulujemy naszym zawodnikom sukcesów i ducha sportowej walki!!! Oby tak dalej.


Opracowała Joanna Borasik

22.01.2015 Wyjazd Rady Samorządu Uczniowskiego.

W dniu 22 stycznia, uczniowie należący do Samorządu Szkolnego, jak co roku, wybrali się na seans filmowy do kina Cinema City. Tym razem oglądaliśmy film pt: ,,Exodus: Bogowie i Królowie". Kinowy hit opowiada o życiu Mojżesza, który uwolnił Izraelitów z niewoli egipskiej i poprowadził do Ziemi Obiecanej. Wszyscy bawili się przednio, a po prawie 3 godzinnym seansie, wspólnie wybraliśmy się na ,,małe co nieco" do pobliskiej restauracji Mcdonalds. Już planujemy kolejny wyjazd, a pozostałych zachęcamy do przyłączenia się do naszych działań. Jak widać- warto! 

Rada Samorządu Szkolnego.

20.01.2015 Szkolenie w Radomiu

W dniach 19 i 20 stycznia 2015 odbył się wyjazd szkoleniowy zorganizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, w którym uczestniczyli uczniowie klas III i IV Technikum Rolniczego. Tematem szkolenia było ” Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych ( zboża, owoce, mięso i mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”.  Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w części teoretycznej, na którą składały się wykłady i prezentacje. Dzień drugi obfitował natomiast w praktyczne zajęcia. Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z przetwórstwem mleka, mięsa, owoców i zbóż. Uczniowie chętniebrali udział w warsztatach własnoręcznie produkując sery, kiełbasy czy soki. W nagrodę każdy uczestnik szkolenia oprócz certyfikatu otrzymał od organizatorów ser, kiełbasę, sok oraz mąkę.

Opracował Łukasz Sobczyk

19.01.2015 Wycieczka na lotnisko

W dniu 19 stycznia 2015 uczniowie wszystkich klas technikum logistycznego mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce do Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta w Łodzi. Swoją działalność rozpoczęło ono w 1925 roku a następnie w roku 1950 z nieokreślonych powodów zostało zamknięte. Pod koniec lat 90 ponownie otwarte do użytku publicznego. Obecnie jest 8 najruchliwszym portem lotniczym w Polsce.


Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowanie lotniska.Po przejściu wszystkich procedur związanych z bezpieczeństwem zaprezentowano nam urządzenia niezbędne do odpowiedniego utrzymania płyty lotniska a także samolotów.  W trakcie wycieczki uczniowie byli świadkami lądowania a później startu samolotu Bombardier CRJ-200LR Słoweńskich linii lotniczych Adria Airways. Mieliśmy również możliwość obserwowania terminala Cargo, który przeznaczony jest do obsługi połączeń samolotów towarowych.

02.01.2015 ARS, czyli jak dbać o miłość

Od nowego roku w naszej szkole prowadzone są zajęcia w ramach II edycji programu „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Program jest realizowany w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od alkoholu i tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego ze środkówSzwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Realizuje go Główny Inspektorat Sanitarny, a honorowy patronat został objęty przez Minister Edukacji Narodowej.
Głównym celem jest ograniczenie spożywania alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku 15 – 49 lat oraz dostarczenie uczniom wiedzy dotyczącej wpływy środków psychoaktywnych na ich funkcjonowanie w kontekście budowania bliskich relacji oraz rodzicielstwa. Program dostarcza uczestnikom wiedzy pomocnej w kształtowaniu zdrowego stylu życia oraz kształtowanie umiejętności, kompetencji i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych. Co ważne, w działania włączeni są również rodzice uczniów, którzy otrzymują odpowiednie materiały informacyjne.
Zajęcia prowadzone są podczas godzin wychowawczych.

Dorota Wesołowska

<5> <4> <3> <2> <1>