Informacje
Ogólne
Rok szkolny
2010/2011
Rok szkolny
2011/2012
Rok szkolny
2012/2013
Rok szkolny
2013/2014
Rok szkolny
2014/2015
Rok szkolny
2015/2016
Rok szkolny
2016/2017
Rok szkolny
2017/2018
Rok szkolny
2018/2019
Rok szkolny
2019/2020
Rok szkolny
2020/2021
Rok szkolny
2021/2022
Rok szkolny
2022/2023
Rok szkolny
2023/2024

Nasze zdrowe potrawy


Szkoła promująca zdrowie - rok szkolny 2013/2014

„Bądźmy zdrowi! – wiemy, więc działamy”

 


24.09.2013 r. Sukces w biegach przełajowych

Dnia 24. 09. 2013 roku odbyła się Licealiada w biegach przełajowych. Zawody rozgrywane były na Malince w Zgierzu. Wzięło w nich udział kilkanaście szkół z powiatu zgierskiego. Zawodnicy Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach w składzie Damian Piela, Damian Mospinek, Damian Kozieł, Karol Kruk oraz Sławomir Toczek wystartowali w biegu na 1500 metrów. Naszej reprezentacji udało się osiągnąć świetne wyniki mimo, że bieg był bardzo” mocno obstawiony” i z mety wyruszyło ponad 60 biegaczy. Najlepiej spisał się Damian Piela, którego wyśmienita forma i wspaniała wydolność pozwoliła uplasować się na drugim miejscu, zdobywając tym samym srebrny medal i kwalifikacje do biegów na szczeblu wojewódzkim.  Już na ósmej pozycji znalazł się Damian Mospinek i niewiele dalej bo na dziesiątej pozycji bieg skończył Damian Kozieł. Dobry start zaliczyli także młodsi zawodnicy Karol Kruk I Sławomir Toczek, którzy uplasowali się w pierwszej trzydziestce zawodników również zdobywając punkty do klasyfikacji ogólnej. Trzech zawodników w pierwszej dziesiątce zawodów oraz 25 miejsce Karola i 29 Sławka, dało w sumie pierwsze, zaszczytne miejsce wśród klasyfikacji ogólnej szkół ponadgimnazjalnych w biegach przełajowych chłopców!!! Rewelacyjny wynik naszych zawodników był zaskoczeniem dla samych organizatorów zawodów a dla nas wielkim sukcesem! Brawo chłopaki, wielkie gratulacje i życzenia kolejnych zwycięstw!

Opiekun grupy Bartosz Grzelak

1

1 1


01.10.2013 r. Światowy Dzień Wegetarianizmu

Popularnie wegetarianizm jest nazywany jarstwem i oznacza sposób żywienia polegający na ograniczeniu lub wyłączeniu z diety mięsa, ryb i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Można wyszczególnić kilka odmian, różniących się zakresem grup produktów spożywczych, które wchodzą w skład diety.

WEGANIZM


02.10.2013 r. Finał wojewódzki biegów przełajowych

Dnia 2 października 2013 roku w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się  Wojewódzkie Obchody 60-lecia Szkolnego Związku Sportowego i wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego 2013/2014.

W trakcie imprezy na stadionie OSiR oraz w Parku Miejskim Solidarność rozegrano finał wojewódzki w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę reprezentował Damian Piela, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego. Na ponad sto uczestników reprezentujących wszystkie powiaty województwa łódzkiego, Damian uplasował się w pierwszej trzydziestce najlepszych biegaczy.
Gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły.


11.10.2013 r. Wyjazd na VI Międzynarodowe Targi Żywności

W dniu 11.10.2013r. uczniowie klasy IV Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego wraz z opiekunem Ewą Piszczyńską uczestniczyli w VI Międzynarodowych Targach Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food, II Targach Ekologicznego Stylu Życia be Eco oraz III Festiwalu Kawy, Herbaty i Czekolady.

Festiwal Kawy, Herbaty i Czekolady stwarza okazję do zapoznania się z ofertą dystrybutorów kawy, herbaty i czekolady, poznania sprzętu potrzebnego do parzenia kawy oraz porcelany do jej serwowania.

Targi Natura Food gromadzą wszystkich  przedstawicieli całego łańcucha, od producentów, poprzez przetwórców i handlowców, aż po ostatecznych konsumentów. Stwarzają producentom żywności tradycyjnej i naturalnej okaz do prezentowania całego bogactwa i dorobku dziedzictwa kulinarnego polskich regionów i udowadniają, że można produkować żywność bez konserwantów i  jednocześnie osiągać zyski.

Na targach można było poznać trendy i kierunki rozwoju polskiego rynku żywności tradycyjnej i ekologicznej. Ponadto targi pełnią istotną rolę w podnoszeniu świadomości i promowania ekologicznego stylu życia. Jest to szczególnie istotne w warunkach globalnej gospodarki, w której dominuje żywność przetwarzana metodami przemysłowymi. Po latach fascynacji Fast Food-ami wraca moda na posiłki proste, naturalne, a do tego jeszcze spożywane bez pośpiechu i w miłym towarzystwie. Ten nowy trend slow food sprzyja rozwojowi rolnictwa ekologicznego, które w Polsce i na świecie stało się obecnie bardzo modne.

0


16.10.2013 r. Dzień ziemniaka

W dniu 16 października odbył się w naszej szkole Dzień Ziemniaka. Dzień wcześniej - 15 października,  uczniowie rozwiązywali test wiedzy ogólnej o ziemniaku.

Test najlepiej rozwiązała uczennica klasy II TŻ Gabriela Ufa. Drugie miejsce zdobył Krzysztof Mirowski uczeń klasy IV TR. Trzecie miejsce zdobyła  Natalia Kucharska uczennica klasy I TŻ.

Klasy uczestniczyły również w konkursie na największego ziemniaka polni giganci oraz ziemniaka o najdziwniejszym kształcie.

Pierwsze miejsce w kategorii  „Polni giganci”  zdobyła klasa II TLR, drugie II TŻ, trzecie III TRŻ.

W kategorii ziemniaka o najdziwniejszym kształcie pierwsze miejsce zdobyła klasa II TLR, drugie IV TAG, trzecie miejsce natomiast klasa II TŻ.

Po zsumowaniu punktów z wszystkich kategorii I miejsce oraz 3 punkty do konkursu Super klasa zdobyła klasa II TLR. Drugie miejsce i 2 punkty do konkursu Super klasa zdobyła klasa II Ż, zaś trzecie miejsce i po 1 punkcie zdobyły klasy IV TAG i IV TR.

Z okazji Dnia ziemniaka 16 października na długiej przerwie odbył się poczęstunek potraw z ziemniaków przygotowanych przez uczniów klasy trzeciej Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. Zbierane pieniądze w tym dniu zostaną przekazane na Dom Dziecka w Dąbrówce.

Opracowała:  Kamila Kina

Ziemniaki - tuczące czy uzdrawiające

Przepis na zupę krem ziemniaczaną

 0 0

0   0


24.10.2013 r. Dzień Walki z Otyłością

24 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji gościliśmy Panie dietetyczki z Natur House, które przedstawiły młodzieży naszej szkoły problematykę otyłości oraz omówiły zasady racjonalnego odżywiania.

Młodzież klas gastronomicznych przygotowała zdrowy poczęstunek składający się z marchewek i chipsów jabłkowych, przygotowała gazetkę tematyczną oraz  rozdawała ulotki na których zamieszczone były porady żywieniowe.

Otyłość to nadmierne nagromadzenie tłuszczu w ciele. Zwiększa ona ryzyko utraty zdrowia i wiąże się ze zwiększonym zagrożeniem występowania chorób serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, kamicy pęcherzyka żółciowego, zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego a nawet niektórymi rodzajami nowotworów.

PAMIĘTAJ

Złe nawyki żywieniowe

  1.        Brak ruchu
  2.        Problemy i stres jakie przeżywasz
  3.        Mogą doprowadzić do nadwagi  i otyłości.

 

Jak zapobiegać nadwadze:

  1. Przede wszystkim zadbaj, by jeść regularnie prawidłowe posiłki. Bez podjadania między posiłkami.
  2. Jeśli zjesz pożywne, smaczne i zdrowe śniadanie czy obiad z pewnością nie będziesz  już miał ochoty na tuczące przekąski.
  3. Nie kupujmy wysokokalorycznych przekąsek (np. paluszków, chrupek, chipsów, słodyczy). Zastąpmy je owocami lub warzywami (np. jabłkami czy marchewkami).
  4. Pamiętajmy o  aktywności fizycznej.
  5. Nie zjadaj więcej, kiedy czujesz że jesteś najedzony
  6. Nigdy nie stosuj środków zmniejszających apetyt lub przeczyszczających
  7. Najbardziej skuteczną metodą jest trwała zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie siedzącego trybu życia.

Wprowadź zdrowe zwyczaje żywieniowe:

    1. -        Nie daj się skusić reklamą chipsów i słodyczy – kupuj zdrowe, wartościowe jedzenie.
    2. -        Miejscem posiłków powinny być wyłącznie kuchnia i jadalnia
    3. -        Śniadanie, obiad i kolację jedz o stałych porach
    4. -      Jedz  powoli, przeżuwając dokładnie każdy kęs. Szybkie jedzenie sprzyja szybkiemu tyciu. Jeśli łapczywie połykasz duże kawałki, spróbuj zwolnić tempo posiłku.
    5. -        Słodkie napoje zastąp nie gazowaną wodą mineralną, natomiast soki owocowe rozcieńczaj wodą

 

  Opracowała: Ewa Piszczyńska

0

 


31.10.2013 r. Dary natury

W dniach 21-30 października odbyła się w naszej szkole coroczna akcja: ''Dary natury". Samorząd szkolny zaprosił do udziału wszystkie klasy naszej szkoły, aby przynosili przetwory, weki, owoce i warzywa. Największą ilość przetworów przyniosła klasa IIEŻ i IILR. Następnie samorząd przygotował stoisko na którym za symboliczną opłatą można było kupić przetwory. Nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele włączyli się aktywnie w akcję "Dary natury". Zlicytowali oni chlebek, wypieczony specjalnie na tę okazję, a pieniążki z licytacji będą przeznaczone na paczki dla Domu Dziecka w Dąbrówce. Dziękujemy wszystkim za wspieranie naszych działań!!! 

Samorząd Szkolny

0

05.11.2013 r. "Szkolny Master Szef" - regulamin konkursu

Cel konkursu:  Propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu. Doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz sztuki nakrywania stołu. Rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczniów w tworzeniu nowych dań. Zachęcenie młodzieży do rozwijania pasji kulinarnych i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego.

Warunki uczestnictwa:

  1. W konkursie mogą brać udział uczniowie klas żywieniowych Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach.
  2. Uczniowie zgłaszają udział w konkursie do pani Ewy Piszczyńskiej do dnia 20.11.2013r.
  3. Uczniowie startują w zespołach dwuosobowych.
  4. Zadanie konkursowe obejmuje przygotowanie projektu potrawy konkursowej zgodnie z podaną tematyką, samodzielne wykonanie 6 porcji potrawy oraz nakrycie stołu dla 2 osób, zgodnie z założoną tematyką.
  5. Konkurs składa się z IV etapów:

 I etap- zgłaszanie prac konkursowych- do 20.11.2013r. Wyłonienie 6 najciekawszych prac, których autorzy będą wykonywali część praktyczną w dniu 25.11.2013r.

II etap- część praktyczna- sporządzanie potraw, nakrycie stołów. Do dalszego etapu przechodzi 5 zespołów.

 III etap- styczeń 2014 –półfinał- 5 zespołów sporządza kolejna potrawę i nakrywa stół zgodnie z założeniami. Do dalszego etapu przechodzą 4 zespoły.

 IV etap- finał marzec 2014 podczas dni otwartych- 4 zespoły gotują potrawę i nakrywają stół.

  1. Potrawa konkursowa musi być zgodna z wymaganiami podanymi w założeniach konkursu.
  2. Nie można korzystać z gotowych elementów potrawy przygotowanych w domu.
  3. Uczniowie mogą podać potrawę na talerzach znajdujących się w pracowni lub na własnych. Mogą korzystać z obrusów i zastawy stołowej szkolnej lub przynieść własne.
  4. Jury degustacyjne oceni jakość organoleptyczną potrawy, zwracając uwagę na estetykę podania.
  5. 10.  W trakcie wykonywania zadania konkursowego jury techniczne oceniało będzie przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.
  6. Wszelkie surowce, przyprawy, folie aluminiowe, spożywcze i papier do pieczenia zapewnia szkoła.
  7. Uczniowie są zobowiązani do posiadania własnej odzieży ochronnej.
  8. Czas wykonania potrawy konkursowej nie może przekroczyć 90 minut dla II i III etapu, 120 minut dla finału konkursu. Przekroczenie czasu skutkuje punktami karnymi (5 punktów karnych za każde 10 minut).
  9. Za udział w konkursie każdy uczeń otrzymuje ocenę celującą ( cząstkową )z technologii gastronomicznej.
  10. W tym samym dniu, kiedy trwa II, III i IV etap konkursu uczniowie przygotowują stoły konkursowe.
  11. Wszelkie dekoracje stołu uczniowie organizują we własnym zakresie, szkoła zapewnia obrusy i zastawę stołową.

WYTYCZNE DOTYCZACE PIERWSZEGO I DRUGIEGO  ETAPU:

Tematyka wiodąca dla I i II etapu: część gastronomiczna: „Zupa w roli głównej”  aranżacja stołów: „Wspomnienia z wakacji”.

Koszt 1 porcji zupy nie może przekraczać 1,50zł.

Uczniowie zgłaszają recepturę na przygotowanie 6 porcji zupy wraz z wyliczonym kosztem jednostkowym, oraz zdjęciem potrawy konkursowej. 6 zespołów które zostaną zakwalifikowane do dalszego etapu będą gotować tą potrawę oraz nakrywać stół według podanej aranżacji dopiero w dniu organizowania części praktycznej, czyli 25.11.2013r.

Członkowie jury oceniają:

a)     Wygląd potrawy (0-5 punktów)

b)     Smak potrawy (0-5 punktów)

c)     Proces technologiczny ( 0-5 punktów)

d)     Znajomość zasad bhp i ich przestrzeganie (0-5 punktów)

e)     Zmieszczenie się w założonym koszcie potrawy (0-5 punktów)

f)      Aranżację stołu (0-10 punktów)


06.11.2013 r. Dzień zdrowego śniadania

Śniadanie jedz jak cesarz, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak”

6 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji uczennice klasy III TŻ przygotowały pyszne,  kolorowe i jakże zdrowe kanapki. Ponadto smażone były naleśniki (oczywiście beztłuszczowo) podawane z musem jabłkowym oraz tosty z dżemem i miodem. Uzyskane pieniążki  ze sprzedaży  przekazano Samorządowi Szkolnemu  w celu zakupu upominków dla dzieci z Domu Dziecka w Dąbrówce. Do każdej porcji zdrowego śniadania rozdawane były ulotki, promujące zjadanie tego najważniejszego posiłku.

Pamiętajmy, że osoby jedzące śniadanie każdego dnia zapewniają sobie lepsze funkcjonowanie układu trawiennego i układu krwionośnego, jak również maja lepszą zdolność koncentracji. Ponadto osoby takie są często aktywniejsze fizycznie. Jeśli ktoś decyduje się wyjść z domu bez śniadanie, w jego pustym żołądku dochodzi do nadmiernego wydzielania kwasów. Podrażnia to śluzówkę, zaburzając pracę układu pokarmowego. Zmniejsza się odporność na chłód, a u osób podatnych na niedocukrzenie spadek stężenia glukozy we krwi może prowadzić do zawrotów głowy, a nawet zasłabnięcia.

Korzyści ze spożywania regularnych śniadań:

1.    Lepsza odporność na stres

2.    Efektywniejszy układ odpornościowy

3.    Lepszy nastrój

4.    Lepsze wyniki w nauce i zapamiętywaniu

5.    Sprawniejszy układ nerwowy

6.    Łatwość utrzymania właściwej wagi ciała

7.    Kontrola uczucia głodu w ciągu całego dnia

8.    Zmniejszenie prawdopodobieństwa przejadania się

Śniadanie to podstawa i najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Zwiększa przemianę materii i daje sytość do południa. Rytm pracy organizmu reguluje zegar biologiczny, który znajduje się w podwzgórzu. Wpływa on na poziom wydzielenia hormonów, ciśnienie krwi oraz ciepłotę ciała. Zakłócenia jego pracy, wywołane błędami żywieniowymi: niejedzeniem śniadań, wieczornym „obżarstwem”, powoduje obciążenie żołądka, wątroby, zaleganie pokarmu w przewodzie pokarmowym i zakłóca gospodarkę hormonalną. Dlatego nie warto zapominać o śniadaniu przed wyjściem z domu.

Opracowała: Ewa Piszczyńska

0

12.12.2013 r. Sukces dziewcząt w tenisie stołowym

Dnia 12 grudnia 2013 roku odbyła się w Zgierzu licealiada w tenisie stołowym dziewcząt. Zespół Szkół nr 1 w Bratoszewicach reprezentowała para zawodniczek – Patrycja Błaszczyk oraz Alicja Górska. W zawodach wzięło udział aż dziesięć zespołów jednak nasze reprezentantki okazały się bezkonkurencyjne. W świetnym stylu wygrały wszystkie swoje mecze nie pozostawiając wątpliwości kto w tym turnieju jest najlepszy. Zdobywając pierwsze miejsce w zawodach, dziewczęta jednocześnie zapewniły sobie udział w zawodach na szczeblu rejonowym. Wielkie gratulacje i słowa uznania dla Patrycji i Alicji za tak wspaniały występ i tak godne reprezentowanie naszej szkoły!

Oprac. Bartosz Grzelak

0

03.01.2014 r. Sukcesy w podnoszeniu ciężarów

W Wojewódzkim XIII Turnieju o Puchar Prezesa OZPC – Łódź, który odbył się w Konstantynowie Łódzkim w dniu 08.12.2013 r. startowało 48 uczestników (13 zawodniczek) w tym 7 uczestników z naszego klubu.

Puchar był podsumowaniem sezonu sportowego w 2013 w grupie zawodników do 17 lat. Drużynę LUKS AGRONOM reprezentowali uczniowie ZS Nr 1 z Bratoszewic.

Wywalczyli oni miejsca:

- Rajchut Mikołaj (II TŻ) w kat. 69 kg z wynikiem 117 kg I miejsce – złoty medal

- Fabrykowska Klaudia (II TŻ) w kat. 63 kg z wynikiem 55 kg II miejsce – srebrny medal

- Kaźmierczak Marcin (I TR) w kat. 62 kg z wynikiem 88 kg III miejsce – brązowy medal

W w/w zawodach w grupie początkujących:

- Jęczkowski Sebastian (I TR) w kat. 56 kg z wynikiem 83 kg III miejsce – brązowy medal

- Rogalski Dawid (II TŻ) w kat. 77 kg z wynikiem 117 kg III miejsce – brązowy medal

- Gawrych Kamil (II TR) w kat. 85 kg z wynikiem 128 kg III miejsce – brązowy medal

W ocenie trenerów i sędziów zawodnik Cichoń Daniel (I TL) za technikę podejść bojów olimpijskich i postępy w 2-boju  zdobył  III miejsce – brązowy medal. Zawodnik uzyskał wynik 100 kg.

Dział szkoleniowy przy OZPC – Łódź przyznał klubowi LUKS AGRONOM  I miejsce i puchar za największy postęp w uzyskanych wynikach w grupie wiekowej do 17 lat oraz wzrost ilościowy zawodników na zawodach w podnoszeniu ciężarów w 2013 r.

 


10.01.2014 r. Brązowe medale w tenisie dla Patrycji i Alicji

Uczennice Zespołu Szkół nr 1 w Bratoszewicach, po zwycięstwie w mistrzostwach powiatu zgierskiego w tenisie stołowym, rywalizowały na kolejnym szczeblu szkolnych rozgrywek.

W ubiegły czwartek Patrycja Błaszczyk i Alicja Górska wzięły udział w rejonowym turnieju w ramach Licealiady 2014. Tym razem nie udało się naszym zawodniczkom wygrać turnieju. Patrycja i Alicja mogą jednak pochwalić się brązowymi medalami. Drużyna ZS nr 1 Bratoszewice zajęła bowiem trzecie miejsce o włos przegrywając z ZS Łęczyca 2:3. Gdyby naszym dziewczynom dopisało więcej szczęścia, to one zajęłyby drugą lokatę i wystartowały w mistrzostwach województwa łódzkiego. W zawodach chłopców Wojciech Wlazło i Mateusz Stępień zostali sklasyfikowani na piątej pozycji.

oprac. A. Kusy


13.01.2014 r. Program "Razem przeciw depresji"

Szkoła realizuje program „Razem przeciw depresji”, którego celem jest profilaktyka zaburzeń emocjonalnych młodzieży. Projekt kierowany jest dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Czytaj wiecej ...

0 0 0

 


14.01.2014 r. Warsztaty z zakresu profilaktyki uzależnień

W dniu 14 stycznia 2014 roku w naszej Szkole odbyły się warsztaty z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych. Zajęcia na zlecenie Urzędu Miasta-Gminy Stryków poprowadził pan Artur Amenda z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Arka Noego”.

W trakcie warsztatów uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się jakie konsekwencje niesie za sobą  palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz zażywanie narkotyków. Prowadzący podkreślał, że specjaliści od marketingu i reklamy koncernów tytoniowych i alkoholowych stosują psychologiczne sztuczki, by wprowadzić nas w błąd. Nie mówią prawdy o skutkach stosowania tych substancji a jedynie o  przygodach i zabawach z tym związanych. By to lepiej zrozumieć pan Artur Amenda nie prowadził standardowej pogadanki o szkodliwości picia, palenia, czy zażywania innych substancji odurzających ale dzielił się swoimi doświadczeniami w pracy terapeutycznej oraz doświadczeniami swoich podopiecznych. Całość spotkania urozmaicona była pokazami filmów i występami teatralnymi.

Opracował

Dawid Dębski

0 0

 


17.01.2014 r. Program edukacyjny "Kultura bezpieczeństwa"

0

Nasz szkoła  od kilku lat uczestniczy w programie edukacyjnym organizowanym przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi „Kultura bezpieczeństwa”.

Podstawowym celem przedsięwzięcia  jest  edukacja młodzieży w dziedzinie zagrożeń zawodowych, promowanie idei bezpiecznej pracy, jako standardu w przyszłym życiu zawodowym, kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszenie poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych, dotyczących zapewnienia ochrony prawnej i bezpiecznych warunków pracy.

Zadaniem nauczycieli biorących udział w programie jest przeprowadzenie  do końca marca przynajmniej dwóch lekcji z zakresu prawa i bezpieczeństwa pracy. Do przygotowania zajęć  z młodzieżą nauczyciela wykorzystać mogą podręcznik i multimedialne materiały edukacyjne przygotowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy  .

Zakres tematyczny podręcznika, opracowanego przez CIOP-PIB, określono na podstawie szczegółowej analizy istniejących zapisów programowych dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, mieszczących się w zadaniach szkoły. Podręcznik ma strukturę modułową - zawiera zbiór autonomicznych jednostek lekcyjnych, składających się na całość danego zagadnienia, które mogą być zrealizowane w ramach ścieżki międzyprzedmiotowej, bloku przedmiotowego itp. Każdy z modułów zawiera materiał źródłowy, materiały pomocnicze dla nauczyciela i dla ucznia oraz prezentacje komputerowe. Państwowa Inspekcja Pracy również  opracowała szereg publikacji dotyczący prawnej ochrony pracy adresowany do osób młodych, w tym komiks Moja pierwsza praca oraz cykl krótkich filmów popularyzujących najważniejsze zagadnienia z zakresu prawnej ochrony pracy Para na etacie.

 W trakcie całego okresu realizacji programu, nauczyciele uczestniczący w przedsięwzięciu mogą również skorzystać z merytorycznej pomocy Państwowej Inspekcji Pracy. Program cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród nauczycieli jak i uczniów.

Oprac.  A. Twardowska


10.02.2014 r. "Szkolny Master Szef" - III etap

10 lutego w naszej szkole odbył się III etap konkursu „Szkolny  Master Szef”. Znów w naszej pracowni gastronomicznej zapachniało pysznymi potrawami. A wszystko za sprawą uczestniczek III etapu  „Szkolny Master Szef”. Tym razem zadaniem półfinalistek było przygotowanie w ciągu 90 minut 4 porcji przekąski gorącej lub zimnej z wykorzystaniem ryby oraz nakrycie stołu dla 2 osób o tematyce „przyjęcie urodzinowe”. 

W półfinale udział brało pięć dwuosobowych zespołów:

Zespół 1: Ewelina Palińska i Martyna Urbańska z klasy IV TŻ – roladki z pstrąga faszerowane suszonymi pomidorami i szpinakiem

Zespół 2: Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska z klasy I TŻ – morszczuk pod śmietaną

Zespół 3: Agata Dratkiewicz i Anna Frątczak z klasy IV TŻ- rybne kokosanki z sosem ananasowo-jogurtowym

Zespół 4: Paulina Palińska i Alicja Górska z klasy II TŻ- tatar z wędzonego łososia

Zespół 5: Ewelina Barańska i Natalia Pawlakz klasy III TŻ– ryba w sosie śmietanowym.

I miejsce zdobywając największą ilość punktów- zespół 1

II miejsce- zespół 2

III miejsce- zespół 3

IV miejsce- zespół 4

V miejsce- zespół 5 ( jednocześnie odpadając z konkursu)

Już 20 marca wielki finał, w którym uczestniczki będą przygotowywały danie główne z wykorzystaniem produktów regionalnych. Wszystkim finalistkom serdecznie gratulujemy!

Oprac. Ewa Piszczyńska

0
Galeria zdjęć

20.02.2014 r. Internatowy turniej tenisa stołowego

Z nastaniem II semestru w internacie szkolnym został zorganizowany turniej tenisa stołowego. Turniej ma na celu wyłonić najlepszego tenisistę stołowego oraz zintegrować wszystkich mieszkańców podczas wspólnej zabawy. Wcześniej odbyło się losowanie  pierwszych par w turnieju. Turniej grany jest systemem pucharowym co oznacza, że przegrywający odpada z turnieju i pozostaje mu kibicowanie.

S. Kapusta-Jedynak

0 0

 


19.03.2014 r. Sukces naszych piłkarzy

Nasza Drużyna zajęła drugie miejsce

Turniej we Włocławku był zorganizowany w terminie 13.03 – 16.03.2014 dla zawodników urodzonych w 1997 roku i młodszych (junior młodszy/pierwsza klasa LO). W turnieju uczestniczyły 24 drużyny z całej Polski w tym dwie z Ukrainy.

Turniej miał na celu sprawdzenie swoich umiejętności z rówieśnikami z innych regionów Polski przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych z którymi na co dzień nie mamy możliwości rywalizować ponieważ rozgrywki ligowe prowadzone są w granicach województwa łódzkiego.

Rywalizacja w tak wymagającym turnieju gdzie drużyna w ciągu czterech dni rozegrała 9 meczy pozwoliła w dużym stopniu jeszcze bardziej skonsolidować grupę i zaobserwować jej mocne i słabe strony.

Drużyna w czasie trwania turnieju pokazała bardzo dużą wole zwycięstwa, nieustępliwość i bardzo dobre przygotowanie motoryczne wypracowane w czasie całego okresy przygotowawczego (okres zimowy).

Skład: Reszka Konrad, Zawada Borys, Dybiec Rafał, Szuman Jakub, Kucharski Patryk, Sojka Jakub, Stasiak Michał, Makohon Mateusz, Kopytek Karol, Wierucki Mateusz, Kralkowski Adrian, Wielgus Kamil, Szewczyk Filip, Mucha Sebastian, Gondek Rafał, Pieńkowski Marcin,

Trener: Mariusz Kurzawa

Wyniki Widzewa

I faza turnieju:

Widzew – Błękitni Wronki 1:0

Widzew – Zagłębie Sosnowiec 2:1

Widzew – Orzeł Siemiatycze 1:1

Pierwsze miejsce w grupie i awans do kolejnej fazy

II faza turnieju

Widzew – MOSIR Jastrzębie 0:3

Widzew – Nielba Wągrowiec 2:0

Widzew – Lider II Włocławek 2:0

Widzew – Kadra OZPN Bydgoszcz 1:0

Pierwsze miejsce w grupie i awans do półfinału

Półfinał

Widzew – GKS Bełchatów 0:0 karne 3:2

Finał

Widzew – Piast Gliwice 0:0 karne 1:2

 

Opracował: Mariusz Kurzawa

0
 

20.03.2014 r. Dzień Otwarty Szkoły

"Tradycyjnie i zdrowo" - to hasło przyświecało tegorocznym "Dniom Otwartym" w naszej szkole, które zorganizowaliśmy 20 marca 2014 roku. Celem było nie tylko przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom, ale także promowanie zdrowego odżywiania się.

Od rana przed szkołą uczniowie uczestniczyli w Pikniku Country. Uczniowie w 3osobowych zespołach uczestniczyli w ciekawych i zabawnych konkursach tj. dojenie krowy, slalom z belkami słomy, przetaczanie okrągłej belki na czas. Zwycięzcami  zostali: I miejsce - Zespół :Sylwester Burtka, Dawid Piestrzeniewicz, Adam Nowacki (klasa III TR ); II miejsce- Zespół: Arkadiusz Dobrowolski, Gawrych Kamil, Przemysław Puczyński (klasa II TR ); III miejsce - Zespół: Adrian Wojciechowski, Patryk Fraszczyk, Kamil Jaborski (klasa III TR). Gratlujemy!

0 0

0 0

 

W tym ważnym dniu odbył się także finał szkolnego konkursu "Master Szef", podczas którego dwuosobowe zespoły uczniów Technikum Żywienia przygotowywały dania obiadowe oraz  prezentowały  „stoły wielkanocne i wiosenne”. Finaliści konkursu to: Agata Dratkiewicz i Anna Frątczak (kl. IV TŻ), Martyna Urbańska i Ewelina Palińska (IV TŻ), Paulina Palińska i Alicja Górska (II TŻ) oraz Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska ( I TŻ).

Jury pod przewodnictwem Arkadiusza Gudeja i Cezarego Chromińskiego po długich obradach przyznało pierwsze miejsce Paulinie Palińskiej i Alicji Górskiej. Drugie miejsca zajęły Ewelina Palińska i Martyna Urbańska, natomiast trzecie Emilia Szychowska i Karolina Krzeszewska. Zdaniem oceniających, wszystkie potrawy finalistów prezentowały bardzo wysoki poziom.

00

00

 

Zespoły przygotowały również wystrój stołu wielkanocnego:

 

0 0

Nagrody w konkursie ufundowali : Urząd Marszałkowski w Łodzi, Hotel 500, Skansen w Nagawkach, Hotel Agat oraz firma Iglotex. Gośćmi honorowymi, którzy odwiedzili w tym dniu naszą szkołę byli: Sekretarz Gminy Stryków - Anna Sasin; Marek Jóźwiak – wójt Głowno; Bogdan Jarota - radny powiatu zgierskiego; Beata Wszołek – z-ca dyrektora Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego; Izabela Pisarska - dyrektor Hotelu 500 ; Maria Sadzewicz - Nowak - prezes Skansenu w Nagawkach; Joanna Grzesiak - koordynator regionalnej sieci szkół promujących zdrowie; dyrektorzy i nauczyciele okolicznych szkół.

Progi naszej szkoły przekroczyli uczniowie wraz z opiekunami z takich szkół, jak Gimnazjum w Bratoszewicach, Gimnazjum Miejskie w Głownie, Gimnazjum w Dmosinie, Strykowie oraz Mąkolicach.

Jednym z najbardziej interesujących zdarzeń była prezentacja urządzeń mechatronicznych przedstawionych przez dr Marcina Lefika z Politechniki Łódzkiej, opiekuna wydziału mechatroniki.

Duże zainteresowanie wzbudziły również: prelekcja pani dietetyk prof. Anny Głowackiej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi o zdrowym odżywianiu, wykład pani prof. Elżbiety Hibner o sytuacji polskiego szkolnictwa zawodowego oraz prezentacja  pani Edyty Kijak z ŁODR - "Trzy znaki smaku".

W tym samym czasie panowie Arkadiusz Gudej i Cezary Chromiński z firmy Iglotex prezentowali pokaz kulinarny połączony z degustacją przygotowanych potraw (zdrowe i smaczne).

0 0

0 0

0 0

 

W tym dniu odbyły się również finałowe zmagania uczestników I międzyszkolnego konkursu "Wiem, co jem", w którym uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych (4 gimnazja, 7 podstawówek - łącznie 32 osoby). Konkurs, nad którym patronat sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Stryków, sprawdzał wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania.

W kategorii Szkoły Podstawowe: 

I miejsce zajęła Zuzanna Sobierajczyk- SP Nr2 w Głownie,

II miejsce zajął Miłosz Kalinowski- ZS Nr2 w Bratoszewicach,

III miejsce zajęła Julia Krzeszewska - SP Nr3 w Głownie,

Wyróżnienie: Nina Rybczyńska - ZS Nr1 w Strykowie.

W kategorii Gimnazja:

I miejsce zdobyła Aleksandra Raczyńska -ZS Nr1 w Strykowie,

II miejsce zdobyła Edyta Danielska- ZS Nr2 w Bratoszewicach,

III miejsce zdobyła Adrianna Wilk – Gimnazjum Miejskie w Głownie,

Wyróżnienie: Klaudia Drożdżalska- ZS Nr1 w Strykowie

 

Dnia 20 marca 2014 ogłoszono wyniki VII Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy Konsumenckiej. I miejsce zajął Burtka Piotr - uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Bratoszewicach, II miejsce - Emilia Miśkiewicz, III miejsce -Martyna Marczewska i Adam Ciesielski. W kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna I miejsce zdobył Adrian Niemiec, II miejsce Mikołaj Rajchut, III miejsce Piotr Siepa, Malwina Gibka, Mateusz Lipiński, Maciej Karwacki, Kamil Szubert - uczniowie ZS nr 1 w Bratoszewicach.

0 

0 0

0 0

 

Dla wszystkich przybyłych gości uczniowie klas Technikum Żywienia przygotowali zdrowe i smaczne przekąski.  Degustowano również ekologiczne soki Wiatrowy Sad , Chatkę z piernika  pani Anny Grabowicz z „Żywego Skansenu” w Nagawkach oraz zalewajkę przygotowaną zgodnie z tradycyjną recepturą. W przygotowaniu zalewajki pomagał uczniom naszej szkoły pan Dariusz Janicki oraz Dariusz Skonieczny  reprezentanci Polskiej Izby Produktu Regionalnego.

 

0 0 0

 

Mamy nadzieję, że serwowane potrawy tradycyjnej i zdrowej kuchni zachwyciły najwybredniejszych nawet smakoszy; być może były przypomnieniem zapachów i smaków z dzieciństwa, a może odkryciem nieznanego lub zapomnianego, choć przecież  naprawdę smacznego swojskiego jedzenia.

 

0 0 0

0 0 0

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom oraz sponsorom.


25.03.2014 r. Sukces w Olimpiadzie Ekologicznej

25 marca 2014 odbył się I etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska. Uczestnikami olimpiady mogą być rolnicy i uczniowie szkół rolniczych z województwa łódzkiego. Do II etapu zakwalifikowało się ogółem 10 uczestników z najwyższą liczbą punktów.

Do drugiego etapu (finału) zakwalifikował się uczeń klasy IV Technikum Rolniczego - Krzysztof Mirowski. Najlepszy wynik uzyskał absolwent naszej szkoły - Andrzej Szubert. Finał Olimpiady odbędzie się w dniu 8 kwietnia w siedzibie ŁODR w Bratoszewicach o godzinie 10:00.

Gratulujemy wyników i życzymy powodzenia w finale

0 0

 


01.04.2014 r. Akcja honorowego krwiodawstwa

Dnia 1 kwietnia 2014 roku odbyła się w naszej szkole akcja honorowego krwiodawstwa, w której wzięli udział pełnoletni uczniowie klas trzecich i czwartych. Zgodnie z tradycją, akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszej młodzieży; zapytani „dlaczego”, odpowiadali bez zastanowienia: „ta świadomość, że przez oddanie krwi możemy komuś pomóc, odzyskać zdrowie czy uratować życie, sprawia nam ogromną radość”.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy są z nami od wielu lat; szczególne podziękowania należą się również tym, którzy oddali krew pierwszy raz.

 

0

Pamiętaj!

Oddając krew, ratujesz komuś życie!!!


02.04.2014 r. Wycieczka do palmiarni

W wycieczce do Palmiarni brali udział uczniowie klas o rozszerzonym programie nauczania biologii: IIŻ i IIR pod opieką p. Ewy Wiśniewskiej - Lenart. Młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez pracowników dydaktycznych: „Przystosowanie – jedyna szansa na przeżycie”.

Celem zajęć było pogłębienie wiedzy na temat budowy roślin i przystosowań wynikających z potrzeby dostosowania się do panujących warunków siedliskowych. W trakcie zajęć omówione były typy środowisk oraz rodzaje siedlisk, w jakich mogą występować rośliny; charakteryzowane w oparciu o żywy materiał roślinny podstawowe grupy ekologiczne roślin: wodne (hydrofity), wilgociolubne (higrofity), znoszące niedobór wody (kserofity), światłolubne (heliofity) oraz cieniolubne (skiofity), pnącza, epifity, rośliny mięsożerne, rośliny cudzożywne; przedstawione przekształcenia ewolucyjne korzenia oraz pędu na wybranych przykładach roślin egzotycznych. Młodzież podzielona na 4 zespoły (rośliny nadrzewne, rośliny pustyń i półpustyń, rośliny mięsożerne, rośliny strefy podzwrotnikowej) wypełniała karty pracy zgodnie z przedstawionymi wyżej zagadnieniami. Zajęcia były podsumowane wspólnym odczytaniem najważniejszych informacji zanotowanych w kartach pracy. Młodzież z wielkim zaangażowaniem uczestniczyła w warsztatach, największe ich zainteresowanie wzbudziły rośliny mięsożerne oraz kaktusy.

0

17.05.2014 r. Dzień Bratoszewic

W sobotę 17 maja nasza szkoła uczestniczyła w Dniu Bratoszewic. Nasi uczniowie przygotowali stoisko, na którym można była skosztować pyszności w postaci owsianych babeczek, ciast z ziarnami zbóż oraz innych wypieków promujących zdrowy tryb życia. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego promowali ruch i piłkę nożna oraz rozdawali plakaty Widzewa. Dla każdego było coś miłego- najmłodsi zostali obdarowani przez naszego Pedagoga Dawida Dębskiego wspaniałymi dmuchanymi zwierzątkami czy też kwiatuszkami. Bawiliśmy się przednio i mamy nadzieję, że wszyscy z nami również. Oby więcej takich okazji do wspólnej zabawy!

0
 

30.05.2014 r. Piknik rodzinny w Gimnazjum Miejskim w Głownie

Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach został zaproszony przez Gimnazjum Miejskie w Głownie do udziału w pikniku rodzinnym organizowanym w piątek 30 maja. W związku z tym, że jesteśmy szkołą promującą zdrowie, na naszym stoisku promowaliśmy zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie. Nasi uczniowie przygotowali  pyszne i zdrowe koktajle oraz ciasteczka owsiane. Dużym powodzeniem cieszył się również konkurs dla gimnazjalistów polegający na rozpoznaniu nazw egzotycznych owoców i warzyw. Najlepsi zostali nagrodzeni miłymi upominkami.  Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również rodziców, którzy dbają o zdrowie swoich pociech.

Wszystkim życzymy dużo zdrowia!

0

09.06.2014 r. Bieg po zdrowie

„ RUCH JEST ŻYCIEM- ŻYCIE JEST RUCHEM „ A.SENGER

9 czerwca 2014r. zorganizowany został bieg przełajowy „Bieg po zdrowie” cieszący się dość dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli szkoły. Trasa do przebycia ustalona była w otaczającym szkołę parku. Najszybsi biegacze otrzymali upominki i dyplomy. W klasyfikacji grupowej zwyciężyła klasa III TRŻ. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! A wszystkim uczestnikom biegu serdecznie dziękujemy za udział.

Zabawa była przednia, zatem planuje się powtórzyć imprezę w przyszłym roku.

Zespół ds. Promocji Zdrowia

0