Informacje
Ogólne
Rok szkolny
2010/2011
Rok szkolny
2011/2012
Rok szkolny
2012/2013
Rok szkolny
2013/2014
Rok szkolny
2014/2015
Rok szkolny
2015/2016
Rok szkolny
2016/2017
Rok szkolny
2017/2018
Rok szkolny
2018/2019
Rok szkolny
2019/2020
Rok szkolny
2020/2021
Rok szkolny
2021/2022
Rok szkolny
2022/2023
Rok szkolny
2023/2024

Nasze zdrowe potrawy


Szkoła promująca zdrowie - rok szkolny 2014/2015

„Fit jest trendy”

 


01.10.2014 Święto ziemniaka w naszej szkole

"Już po raz kolejny w naszej szkole uczciliśmy święto ziemniaka. Z tej okazji uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką Pani Kamili Kina oraz Pani Ewy Piszczyńskiej przygotowali tradycyjne potrawy z ziemniaka m.in. zupę krem ziemniaczany, kopytka i pyszne placuszki ziemniaczane z cukrem. Uczniowie szkoły mogli zakupić przygotowane potrawy, a dochód ze sprzedaży przeznaczyliśmy na pomoc dla Domu Dziecka w Dąbrówce."

Opracowała Kamila Kina

 


03.10.2014 Wyjazd na Targi Natura Food do Łodzi

W dniu 3 października 2014 uczniowie klasy II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod opieką pani Kamili Kina oraz Ewy Piszczyńskiej, nauczycielek przedmiotów zawodowych uczestniczyła w VII Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD w Łodzi.

Targi są najważniejszą branżową imprezą w Polsce, dedykowaną bioproduktom, ekożywności oraz produktom regionalnym i tradycyjnym. NATURA FOOD to niepowtarzalna okazja do bezpośredniego kontaktu z funkcjonującymi na polskim rynku producentami ekoproduktów i wysokiej jakości żywności niskoprzetworzonej. Każdego roku w imprezie uczestniczy blisko 300 wystawców i 12 tysięcy zwiedzających. Są wśród nich przedstawiciele kadry menedżerskiej, rolnicy, producenci, przetwórcy, właściciele sklepów oraz dystrybutorzy żywności wysokiej jakości z różnych regionów Polski i zagranicy: Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Republiki Czeskiej, Niemiec, w tym roku również z Japonii.

Handel żywnością ekologiczną to poważny i trudny biznes. Targom towarzyszy szereg spotkań i konferencji branżowych przeznaczonych dla producentów artykułów ekologicznych oraz właścicieli i pracowników sklepów.

Program targów obfituje również w sympozja i prelekcje dotyczące branży naturalnej żywności, zdrowego stylu życia oraz degustacji lokalnych specjałów niemal ze wszystkich zakątków Polski. Wśród atrakcji zaplanowano warsztaty i pokazy kulinarne, prowadzone przez wybitnych kucharzy i miłośników gotowania – Grzegorza Łapanowskiego oraz Grzegorza Cileckiego. Na odwiedzających czekała Strefa FOOD TRACK cullinary show, w ramach której zorganizowany został m.in. konkurs dla blogerów na najsmaczniejszy i najzdrowszy zestaw śniadaniowy dla uczniów pn. „Eko śniadanie = lepsze wkuwanie”.

Miłośnicy dobrej kuchni mogli wziąć udział w prezentacji dotyczącej bezglutenowej kuchni wegańskiej, pn. „Gryczane bliny z hummusem, majonezem z kalafiora i wegańskim kawiorem”, prowadzonej przez Atelier Smaku. Na smakoszy czarnego, orzeźwiającego napoju czekała Strefa Miłośników Kawy, a w niej prezentacje nt. sztuki jej parzenia i domowych sposobów przygotowywania napoju, ozdabiania kawy mlekiem oraz o pochodzeniu i uprawie tej rośliny.

Nie zabrakło dyskusji o ważnych aspektach życia w stylu Eko, m.in prelekcja pt. „Zdrowy Styl Życia a Szczepienia”, „Hodowla drobiu zgodnie z naturą - czy to w ogóle jest możliwe”. Zupełnie nowym tematem, który pojawił się na targach jest żywność modyfikowana genetycznie. Poświęcone zostało jej seminarium Instytutu Spraw Obywatelskich INSPRO pt. "Wolne od GMO? Chce wiedzieć”.

Targi to również możliwość udziału w ciekawych konkursach. M.in konkurs o Złoty Medal NATURA FOOD 2014 jury sprawdzi jakość prezentowanych produktów ekologicznych, tradycyjnych i naturalnych, konkurs Tygiel Smaków, jego uczestnicy będą prezentowali produkty na stoisku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Z kolei w ramach konkursu Tradycyjne Smaki Regionu swoje umiejętności zaprezentują uczniowie szkół gastronomicznych.

Równolegle z NATURA FOOD odbędą się III Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO. To wydarzenie dla producentów ekologicznych środków czystości do mycia, prania i sprzątania, kosmetyków naturalnych, a także ubrań dla dzieci z wysokiej jakości bawełny. Po rocznej przerwie jednym z gości targów będzie „zakręcona” wielbicielka stylu eko, ceniona wokalistka Reni Jusis, która poprowadzi warsztaty pn. „Ekologicznie = ekonomicznie, czyli 10 pomysłów na oszczędne i naturalne rozwiązania na co dzień”.
Nasi uczniowie poszerzyli swoje horyzonty zawodowe, zwiększyli swoją wiedzę dotyczącą produktów ekologicznych. Każdy otrzymał ciekawe pamiątki, ulotki i mógł zakupić produkty Eko.

Czas na wycieczce minął bardzo szybko, uczniowie wrócili zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń.

Opracowała Kamila Kina


08.10.2014 Finał konkursu "Dary natury"

8 października odbył się finał konkursu organizowanego przez Samorząd Uczniowski ZS Nr1 w Bratoszewicach. Konkurs „Dary Natury” jest organizowany cyklicznie i polega na zbiórce soków, owoców, warzyw, dżemów i wszelkich innych przetworów. Przez cały wrzesień uczniowie przynosili słoiki pełne pyszności, a w środę je sprzedawali. Dodatkowo podczas finału konkursu można było wylicytować chleb przygotowany specjalnie dla naszej szkoły na tę okazję. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom z Domu Dziecka w Dąbrówce.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęły klasy ITR i ITŻ. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w akcję.

Samorząd Uczniowski ZS Nr1 w Bratoszewicach


31.10.2014 Zabawy integracyjne w Technikum Rolniczym

31 października 2014r. uczniowie Technikum Rolniczego wzięli udział w zabawach integracyjnych. Celem zajęć było stworzenie możliwości poznania się uczniów klas starszych i młodszych, a także świetna zabawa. Uczniowie chętnie brali udział w różnych konkurencjach "rolniczych" i wykazali się zarówno wolą walki jak i umiejętnością współpracy.


05.11.2014 Pomagamy zwierzakom ze schroniska

Uczniowie naszej szkoły odwiedzili w dniu 5 listopada 2014 schronisko w Głownie. Obecnie w Przytulisku przebywa ponad 80 psów, 7 szczeniąt oraz koty. Wizytę poprzedziła zorganizowana w klasach zbiórka karmy i koców dla podopiecznych ze schroniska. W środę dary zostały dostarczone i przekazane do schroniska. Uczniowie zwiedzili placówkę w obecności pracownicy, od której dowiedzieli się, jak funkcjonuje schronisko, oraz poznali losy poszczególnych zwierząt i ich zwyczaje. Swój pobyt uwiecznili na fotografiach.

Wizyta była bardzo pouczająca i zmusiła uczniów do głębszej refleksji nad losem wszystkich zwierząt. Na pewno nie była to jednorazowa akcja i już planujemy następne, gdyż potrzeby zwierząt są ogromne zwłaszcza przed nadchodzącą zimą.

Opracowała
Kamila Kina


13.11.2014 Certyfikat "Szkoła promująca zdrowie"

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR1 w BRATOSZEWICACH UZYSKAŁ CERTYFIKAT SZIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZROWIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

Miło nam poinformować , że w dniu 13 listopada 2014r. Nasza Szkoła jako jedna z 16 Szkół w województwie  otrzymała od Łódzkiego Kuratora Oświaty Certyfikat Sieci Szkół Promujących Zdrowie Województwa Łódzkiego. Wręczanie certyfikatów odbyło się podczas wojewódzkiej konferencji dla szkół promujących zdrowie, której temat przewodni brzmiał „W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań wychowawczych- jak radzić sobie z agresją i przemocą w szkole.” Certyfikat z rąk wicekuratora oświaty Pana Konrada Czyżyńskiego odebrała Pani Dyrektor Magdalena Mackiewicz oraz koordynatorki Zespołu  Promocji Zdrowia Aleksandra Twardowska i Ewa Piszczyńska.

Druga część spotkania w Sali widowiskowo- kinowej Politechniki Łódzkiej była poświęcona problemowi agresji i przemocy w szkole. Prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zachęcał pedagogów do sprawdzenia kilku jego pomysłów, które mogą poprawiać zachowanie uczniów wobec siebie i nauczycieli. Jego wykład nauczyciele nagrodzili długimi brawami. Z kolei Tomasz Wojtasik z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach opowiedział, jakie korzyści dla szkoły mogą płynąć z badań znanych psychologów.

Uzyskanie certyfikatu to wynik trzyletniej pracy całej społeczności szkolnej.
Nie zamierzamy jednak na tym poprzestać, ale dalej promować zdrowie.

 

Opracowała:
Ewa Piszczyńska


02.01.2015 ARS, czyli jak dbać o miłość

Od nowego roku w naszej szkole prowadzone są zajęcia w ramach II edycji programu „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Program jest realizowany w ramach projektu „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od alkoholu i tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, współfinansowanego ze środkówSzwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Realizuje go Główny Inspektorat Sanitarny, a honorowy patronat został objęty przez Minister Edukacji Narodowej.

Głównym celem jest ograniczenie spożywania alkoholu, tytoniu i innych substancji psychoaktywnych przez kobiety w wieku 15 – 49 lat oraz dostarczenie uczniom wiedzy dotyczącej wpływy środków psychoaktywnych na ich funkcjonowanie w kontekście budowania bliskich relacji oraz rodzicielstwa. Program dostarcza uczestnikom wiedzy pomocnej w kształtowaniu zdrowego stylu życia oraz kształtowanie umiejętności, kompetencji i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych. Co ważne, w działania włączeni są również rodzice uczniów, którzy otrzymują odpowiednie materiały informacyjne.
Zajęcia prowadzone są podczas godzin wychowawczych.

Dorota Wesołowska


22.01.2015 Finał Rejonu w Tenisie Stołowym

Dnia 22 stycznia reprezentanci naszej szkoły brali udział w Finale Rejonu w Tenisie Stołowym, który odbył się w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zgierzu, Dziewczęta- Alicja i Jolanta Górskie już w pierwszej fazie rozgrywek trafiły do grupy z późniejszymi finalistkami. Pomimo zaciętej walki i dużych umiejętności Ali oraz Joli nie udało się zagrać w półfinale i zakończyły swój udział w rozgrywkach na fazie grupowej. Nasi panowie-w składzie Wojtek Wlazło i Michał Kumidaj , po bardzo wyrównanych pojedynkach, zajęli w swojej grupie II miejsce. Dało to chłopakom awans do półfinału. W półfinale musieli jednak uznać wyższość późniejszych mistrzów rejonu. Jednak III miejsce jest bardzo dużym osiągnięciem.

Gratulujemy naszym zawodnikom sukcesów i ducha sportowej walki!!! Oby tak dalej.


Opracowała Joanna Borasik


23.01.2015 Licealiada

Dnia 23. I. 2015 r. na obiekcie MOSIRU w Zgierzu odbyła się licealiada chłopców w piłce koszykowej. Barwy Zespołu Szkół w Bratoszewicach reprezentowali: Patryk Dałek (kapitan drużyny), Micha. Kowalczyk, Janek Kamiński, Szymon Pietrzak, Krystian Ledzion, Dominik Podsiedlik i Mateusz Wiśniewski. Zawody rozgrywane były na wysokim poziomie w atmosferze czystej gry i sportowej rywalizacji. Nasza drużyna rozegrała dwa mecze ze szkołą z Głowna oraz Ozorkowa. Zawodnicy z Bratoszewic włożyli w oba mecze wiele walki oraz sto procent zaangażowania, lecz nie udało im się odnieść zwycięstwa. Mimo porażki chłopcy wracali z uśmiechami na twarzy. Cieszyli się ze zdrowej rywalizacji sportowej i okazji do przeżycia emocji i wrażeń towarzyszącym tego typu imprezom, „o to właśnie chodzi w sporcie rekreacyjnym! Nie punkty i miejsce w ostatecznej rywalizacji liczą się najbardziej”. Najważniejsze jest dla nas podjęcie walki do ostatniej minuty meczu oraz radość i satysfakcja płynąca z uprawiania sportu. Taką właśnie naukę wyciągnęli nasi uczniowie jest to prawdziwe i wartościowe zwycięstwo, które udało im się osiągnąć. Należą im się gratulacje, ponieważ godnie reprezentowali naszą szkołę i za to bardzo im dziękujemy.

Opracował Bartosz Grzelak


28.01.2015 Spotkanie rodziców z Policją

28 stycznia 2015r. odbyło się spotkanie rodziców z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji w Strykowie. Aspirant T. Czarski oraz sierżant sztabowy T. Chwiałkowski odnieśli się do zjawiska agresji i przemocy wśród młodzieży oraz doradzali rodzicom, co mogą zrobić, jeżeli ich dziecko zachowuje się agresywnie. Udzielili informacji dotyczących prawnych aspektów zachowań agresywnych, takich jak bójki czy zastraszanie oraz chętnie odpowiadali na pytania rodziców. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, że nie zawsze zachodzi potrzeba zgłaszania problemu policji, ponieważ może on zostać rozwiązany z pomocą wychowawcy, pedagoga szkolnego lub innego specjalisty. Jednak zawsze powinniśmy zareagować i nie być obojętni wobec ludzkiej krzywdy.


Opracowała Dorota Wesołowska


19.02.2015 Wojewódzka Olimpiada Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska

W dniu 19 lutego br. w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbył się pierwszy etap Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Ekologii i Ochronie Środowiska. Uczeń klasy IV Technikum Rolniczego Sylwester Burtka zakwalifikował się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 5 marca.  Uczestnikami olimpiady są nie tylko uczniowie szkół o profilu rolniczym, ale także producenci rolni i mieszkańcy obszarów wiejskich z terenu całego województwa łódzkiego. Pytania konkursowe obejmują szeroki zakres wiedzy m. in. ekologiczną produkcję rolniczą, ochronę środowiska w gospodarstwie, odnawialne źródła energii czy programy środowiskowe.

Gratulujemy Sylwkowi, trzymamy kciuki za finał i życzymy dalszych sukcesów

Cezary Wójcik


26.02.2015 Półfinał „Szkolnego Master Szefa”

26 lutego w naszej szkole odbył się półfinał konkursu „Szkolny Master Szef”. W rywalizacji uczestniczyło pięć dwuosobowych  zespołów uczniów klas gastronomicznych. Tematem wiodącym była przekąska zimna lub gorąca z mięsa drobiowego. Uczniowie mieli 90 minut na przyrządzenie swojej konkursowej potrawy. Po zmaganiach kulinarnych przystąpili do nakrycia stołu o tematyce: kolacja dla zakochanych.

Zespół 1- Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska- przygotowywały filet z kurczaka w orzechowej skorupce podawany  z sosem z  granatu

Zespół 2- Joanna Tomczyk i Sylwia Przybysz – przygotowywały  indyka faszerowanego pieczarkami i kolorową papryką

Zespół 3- Alicja Górska i Paulina Palińska- przygotowywały kieszonki z kurczaka faszerowane warzywami korzeniowymi i suszonymi śliwkami z sosem na bazie czerwonego wina

Zespół 4- Mateusz Korytowski i Dominik Mroczek- przygotowywali filet z kurczaka faszerowany kolendrą

Zespół 5- Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga- przygotowywały pierś z kurczaka z suszonymi pomidorami otulone szynką parmeńską  na sosie z sera gorgonzola.

Wszystkie potrawy wyglądały i smakowały znakomicie, a w pracowni gastronomicznej  pachniało jak w najlepszej restauracji.
Jury oceniało wygląd i smak potrawy, pomysłowość i trudność wykonania, jak również znajomość zasad bhp i ich przestrzeganie.

Najwięcej punktów w tym etapie uzyskał zespół 5- uczennice klasy III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych- Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na finał konkursu, który odbędzie się podczas Dnia Otwartego Szkoły.

E.Piszczyńska


26.03.2015 Finał konkursu "Master Szef"

W Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbywała się II edycja konkursu uczniowskiegopod hasłem „Szkolny Master Szef”.Konkurs rozpoczął się w październiku 2014r i trwał do marca 2015r.Inspiracją był konkurs telewizyjny, a właściwie to sami uczniowie klas gastronomicznych, którzy bacznie śledzili kulinarne show i dyskutowali o nim na lekcjach zawodu. 

Celem konkursu jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu. Doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz sztuki nakrywania stołu. Rozbudzenie pomysłowości i kreatywności uczniów w tworzeniu nowych dań. Zachęcenie młodzieży do rozwijania pasji kulinarnych i podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego.

W konkursie mogli brać udział uczniowie klas żywieniowych Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach.Zadanie konkursowe obejmowało przygotowanie projektu potrawy konkursowej zgodnie z podaną tematyką, samodzielne wykonanie 6 porcji potrawy oraz nakrycie stołu dla 2 osób, zgodnie z założoną tematyką.

Konkurs składał się z IV etapów:
I etap- zgłaszanie prac konkursowych. Wyłonienie 6 najciekawszych prac, których autorzy wykonywali część praktyczną.
II etap- część praktyczna- sporządzanie potraw, nakrycie stołów. Do dalszego etapu przeszło 5 zespołów.
III etap- luty 2015 –półfinał- 5 zespołów sporządza kolejną potrawę i nakrywa stół zgodnie z założeniami.

Do dalszego etapu przeszły 4 zespoły.
IV etap- finał marzec 2015 podczas dni otwartych- 4 zespoły gotują potrawę i nakrywają stół.

Czas wykonania potrawy konkursowej nie może przekroczyć 90 minut dla II i III etapu, 120 minut dla finału konkursu. Przekroczenie czasu skutkuje punktami karnymi.

Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się kilkanaście dwuosobowych zespołów, z których wyłonionych zostało sześć. Uczniowie rywalizowali ze sobą w kilku etapach konkursu. W tej edycji mieli za zadanie przygotować danie o tematyce „kasza w roli głównej”, przekąska z drobiu, a w finale dowolny deser. Uczniowie oprócz przygotowywania potraw zawsze mieli za zadanie nakryć stół o określonej tematyce. W finale tematem wiodącym była „wiosna” albo „Wielkanoc”- do wyboru.

W finale konkursu znalazły się następujące zespoły:

  1. Paulina Palińska i Alicja Górska, uczennice klasy III- zajęły I miejsce.
  2. Karolina Krzeszewska i Emilia Szychowska, uczennice klasy II – II miejsce
  3. Gabriela Ufa i Aleksandra Jurga, uczennice klasy III – III miejsce
  4. Sylwia Przybysz i Joanna Tomczyk, uczennice klasy I- wyróżnienie

Pracy uczniów przez cały czas przygląda się jury, oceniając miedzy innymi przestrzeganie zasad bhp, znajomość procesu technologicznego oraz efekt końcowy działań czyli wygląd i smak potraw. Do punktacji liczy się również nakrycie stołu. W skład jury wchodzą dyrekcja i pracownicy szkoły, natomiast finał konkursu oceniał szef kuchni Hotelu 500 p. Łukasz Goliński oraz kierownik restauracji Miodowy Dom p. Tomasz Śliwkiewicz. Sponsorem nagrody głównej w konkursie był Hotel 500 w Strykowie, który przekazał dla zwycięzców vouchery do wykorzystania w restauracji hotelowej.

 

Ewa Piszczyńska


26.03.2015 Drzwi Otwarte

" Najważniejszy jest człowiek"

Dzień Otwartych Drzwi

Dnia 26 marca 2015 roku odbył się w Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach Dzień Otwartych Drzwi. Bogaty program obchodów tegorocznej uroczystości, organizowanej pod hasłem "Najważniejszy jest człowiek" obejmował przede wszystkim spotkania z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej ze Strykowa.  W tym dniu nasza szkoła otworzyła swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych osób, szczególnie dla uczniów klas gimnazjalnych i ich rodziców. Dzięki temu wszyscy mogli lepiej poznać naszą szkołę oraz przygotowane kierunki kształcenia. Uczniowie gimnazjum mogli ponad to obejrzeć szkołę, zwiedzić pracownie a także obejrzeć wystawy w ramach  innowacji pedagogicznej :  "Dziedzictwo  kulturowe  regionu gminy Stryków i gminy Głowno"w tym prezentację zdjęć przedstawiający zabytki architektury (sakralnej i świeckiej) oraz ciekawe miejsca okolic Strykowa i Głowna. 

Od godziny 10-tej przed naszą szkołą odbywał się pokaz samochodów strażackich gba, gcba, samochodu ratownictwa drogowego oraz podnośnika Zaproszeni Strażacy opowiadali o swojej pracy oraz umożliwili wejście do środka wozów wszystkim chętnym. W szkole natomiast można było podziwiać sprzęt do ratowania życia, używany przez strażaków na co dzień: piłę spalinową do drzewa, piłę do cięcia stali i betonu, rozpieracze hydrauliczne, nożyce do cięcia samochodów etc. Prawdziwą gratką była możliwość przymierzenia stroju strażaka oraz zważenia się z nim na szkolnej wadze (strój strażaka waży aż 30 kg!). Można było również przypomnieć sobie podstawowe zasady pierwszej pomocy na fantomie oraz przyjrzeć się sprzętowi medycznemu: aparatom tlenowym, noszom do transportu poszkodowanego i wielu innym ciekawym obiektom. Wozy strażackie odjechały około godziny 12.00, aby powrócić po ogłoszeniu alarmu przeciwpożarowego o godzinie 12.20. Wychodzący ze szkoły uczniowie, pracownicy wraz zaproszonymi gośćmi, do ostatniej chwili nie wiedzieli czy uczestniczą w ćwiczeniach przeciwpożarowych, czy też pożar jest prawdziwy. Wozy strażackie wjeżdżające na sygnale, strażacy w maskach tlenowych, a nawet woda płynąca strumieniami z węży strażackich, wywołała dreszcze strachu na plecach uczestników. Funkcjonariusze straży pożarnej przeprowadzili symulację ratowania ucznia - członka OSP Cezarego Kacprzyka, z sali numer 7 na pierwszym piętrze budynku. Po emocjonujących ćwiczeniach, wszyscy uczestnicy powrócili do budynku szkoły na część oficjalną.

Uroczystość na sali gimnastycznej zaszczycili swoją obecnością: Sekretarz Gminy Stryków p. Anna Sasin, starszy kapitan Bartłomiej Tomczuk -dowódca Państwowej Straży Pożarnej w Strykowie, brygadier Waldemar Szcześniak – zastępca komendanta Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strykowie, podkomisarz Michał Koźmiński- zastępca komendanta Policji w Strykowie , kapitan Przemysław Połubiński- przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łodzi, Starszy Ogniomistrz Pożarnictwa  Adam Sitek , p. Izabela Pisarska– Dyrektor Hotelu 500 Stryków,  p. Witold Śliwkiewicz-– Wiceprezesa OSP w Bratoszewicach, p. Marzena Kowalska- Prezes Zarządu Oddziału ZNP w Głownie, p. Krystyna Skalska- przedstawiciel Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic oraz dyrektorzy i nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół. Oficjalną część uroczystości otworzyli uczniowie szkoły witając przybyłych gości, grono pedagogiczne, pracowników oraz całą społeczność uczniowską, szczególnie ciepłe słowa skierowali do uczniów gimnazjum. Przedstawiciele służb: st. kpt. Bartłomiej Tomczuk, podkom. Michał Koźmiński oraz kpt. Przemysław Połubiński pokrótce zobrazowali służbę oraz przedstawili program szkoleń, potrzebnych do rozpoczęcia pracy w wybranym zawodzie. Tłem wypowiedzi były krótkie filmy ukazujące pracę służb mundurowych.

W drugiej części uroczystości zostały rozstrzygnięte międzyszkolne konkursy przede wszystkim konkurs " Wiem ci jem" zorganizowany pod patronatem burmistrza gminy Strykowa p. Andrzeja Jankowskiego w kategorii szkół podstawowej i gimnazjalnej. Rozstrzygnięto również konkurs " Szkolny Master Szef". Nagrody wręczyła p. Izabela Pisarska, która była fundatorem Nagrody pierwszej w konkursie (Vouchera do Hotelu 500).

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor podziękowała zebranym za uczestnictwo
w obchodach, szczególne zaś zaproszonym gościom, którzy okazali wsparcie i szczególne zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia.


LAUREACI KONKURSU „Wiem, co jem”
organizowany pod patronatem burmistrza gminy Stryków p. Andrzeja Jankowskiego.

 

I. KATEGORIA – praca plastyczna       

szkoły podstawowe
I miejsce – Agata Kowalczyk (SP Nr 3 w Głownie)
II miejsce – Julia Łasica (SP Nr 1 w Strykowie)
III miejsce – Karolina Pietrasiak (SP Nr 1 w Strykowie)
III miejsce – Aleks Rakowski (SP Nr1 w Strykowie)
Wyróżnienie: Oliwia Rojek (SP Nr 1 w Strykowie)

gimnazja
I miejsce -  nie przyznano
II miejsce – Olga Kowalczyk (Gimnazjum w Bratoszewicach)
III miejsce – Anna Burtka (Gimnazjum w Bratoszewicach)
III miejsce – Oliwia Karcz (Gimnazjum w Bratoszewicach)

 

II. KATEGORIA – test wiedzy

szkoły podstawowe
I miejsce – Jakub Banasiak (SP w Niesułkowie)
II miejsce – Natalia Śliwkiewicz (SP w Bratoszewicach)
III miejsce – Julita Klimczak – (SP w Dobrej)

gimnazja
I miejsce – Marika Marciniak (Gimnazjum Miejskie w Głownie)
II miejsce – Joanna Grober (Gimnazjum Miejskie w Głownie)
III miejsce – Klaudia Ciesielska (Gimnazjum w Strykowie) 

Gratulujemy wszystkim laureatom, życząc jednocześnie samych sukcesów w następnych konkursach szkolnych i międzyszkolnych.
Dziękujemy nauczycielom opiekunom młodzieży biorącej udział w konkursach. Pięknie dziękujemy wszystkim nauczycielom i młodzieży, a szczególnie strażakom za ogromne zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu dnia Otwartego. Bez Państwa z pewnością ten dzień nie byłby tak udany. Zatem jeszcze raz bardzo dziękujemy! Zapraszamy!!

 oprac. J. Rudnicka


01.06.2015 Profilaktyka najważniejsza

1 czerwca tego roku uczennice klas pierwszych oraz drugich wzięły udział w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych w szkole. Warsztaty trwały dwie godziny i zostały podzielone ze względu na tematykę.

Pierwsza część – prowadzona przez p. Iwonę Pelską – szkolną pielęgniarkę, dotyczyła profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy. Uczennice dowiedziały się m.in. jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na raka, w jaki sposób minimalizować wpływ tych czynników oraz jakie badania kontrolne należy wykonywać. Poznały również techniki samobadania piersi, które mogły przećwiczyć na specjalnych fantomach.

Druga część dotyczyła tzw. „pigułki gwałtu”. Prezentację wraz z pogadanką przeprowadziła p. Kamila Kina, która opowiedziała min. jakie substancje są popularnie nazwane „pigułką gwałtu”, jak wpływają na organizm i, co najważniejsze, jak się przed nimi ustrzec.

Nie przypadkowo takie warsztaty odbyły się w Dzień Dziecka. Wiedza zyskana przez uczestniczki warsztatów stanowi wspaniały, długoterminowy prezent. 

D. Wesołowska


19.06.2015 Bieg po zdrowie

Dnia 19 czerwca 2015 r. odbyła się w naszej szkole druga odsłona cyklicznej imprezy ”Bieg po zdrowie”. Głównym celem było promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku.

Pierwszą częścią zawodów sportowych był bieg terenowy o długości ok 1000m. Brały w nim udział dwuosobowe reprezentacje klas. Pierwszy na metę dobiegł przedstawiciel klasy I TŻ.

Pozostali uczniowie uczestniczyli w krótkich wyścigach: bieg z jajkiem na łyżce, podskoki z piłką lekarską, bieg w workach i bieg ”na trzech nogach”(bieg parami). Niekwestionowanym zwycięzcą konkurencji indywidualnych został Daniel Jędrzejczak, który wygrał 3 wyścigi :z jajkiem, z piłką i w parze wspólnie z Danielem Olszówką. Wyścig w workach zakończył się zwycięstwem Adriana Marcinka.
W międzyczasie wybrani uczniowie pisali test wiedzy o pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji i policzeniu punktów, najlepszą klasą okazała się I TLR(zdobywając  9 punktów),II miejsce zajęły dwie klasy: III TR i I TŻ (7 punktów), III miejsce przypadło klasie III TŻ (5 punktów).

Uczestnicy wyścigów indywidualnych zostali nagrodzeni pysznymi, pełnymi witamin grejpfrutami. Zwycięzcy „Biegu po zdrowie”- klasa I TLR otrzymała nagrodę –niespodziankę, przepyszne ciasto z truskawkami, wykonane w naszej pracowni gastronomicznej.

Nauczyciele doglądali organizacji zawodów sportowych i części gastronomicznej imprezy.

Dla wszystkich uczestników imprezy został przygotowany poczęstunek. Każdy skosztował kiełbaski z grilla, pysznych jabłek oraz czekolady płynącej wprost z fontanny. Humory dopisywały, uśmiech nie znikał z twarzy.

Czekamy już na spotkanie w przyszłym roku szkolnym!!! 

Opracowała Joanna Borasik


20.06.2015 Targi Rolne w Bratoszewicach

Udział uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w Targach Rolnych "W sercu Polski" i XVII Wojewódzkiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach

W dniach 20-21 czerwca 2015r odbyły się w Bratoszewicach Targi Rolne. Uczniowie klas żywieniowych mieli okazję zaprezentować swój kierunek kształcenia oraz umiejętności. W sobotę odbył się pokaz obsługi kelnerskiej oraz prezentacja wizerunku kelnera. Zaproszeni gości mieli okazje podziwiać i spróbować przygotowanych przez uczniów drinków bezalkoholowych z suchym lodem.

W niedziele odbyła się natomiast degustacja słodkich owoców, fondue czekoladowego i pizzy z arbuza . Była możliwość wzięcia udziału w konkursie dla dzieci i młodzieży polegającego na rozpoznawaniu nazw owoców egzotycznych.

W promocji szkoły na Targach Rolnych wzięli udział: Aleksandra Jurga, Patrycja Barańska, Paulina Palińska, Bartłomiej Łuszczyński, Bartłomiej Figarski, Sylwia Przybysz, Joanna Pacek, Mellani Gołda, Ilona Rubacha oraz Karolina Krzeszewska.

Udział w Targach był doskonałą okazją do promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym.

Opiekunowie
Ewa Piszczyńska
Kamila Kina


23.06.2015 Bieg terenowy

„Działanie jest podstawowym kluczem do każdego sukcesu…”
Pablo Picasso

W dniu 23 czerwca 2015 roku na terenie parku przy Zespole Szkół Nr 1 w Bratoszewicach odbył się drużynowy bieg terenowy z elementami pierwszej pomocy oraz wiedzy przeciwpożarowej. Organizatorami biegu były placówki: Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach, JRG PSP w Strykowie oraz OSP w Bratoszewicach. Przedstawicielami organizatorów byli: pani Agnieszka Stępczyńska z Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach, Kapitan Bartłomiej Tomczuk- Dowódca JRG PSP w Strykowie oraz  z OSP Bratoszewice: Sławomir Pelski- Prezes, Witold Śliwkiewicz- Wiceprezes, Paweł Krzeszewski- Naczelnik oraz Rafał Kaczmarek.

W biegu uczestniczyły trzy drużyny trzyosobowe z Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach:Sylwia Przybysz, Monika Fraszczyk, Dajana Ignatowska(Drużyna I),Daniel Olszówka, Bartosz Ruciński, Arkadiusz Wojciechowski(Drużyna II), Daniel Kołodziejski, Daniel Jędrzejczak, Adrian Marcinek(Drużyna III) oraz dwie drużyny trzyosobowe z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie: Bartłomiej Burtka, Maciej Kaczmarek i Bartłomiej Majchrzak (Drużyna I), Gabriela Rynkiewicz, Julia Kargiel, Juliusz Kornacki (Drużyna II) oraz jedna trzyosobowa drużyna z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 2 w Bratoszewicach w składzie: Krzysztof Pelski, Bartosz Becherka i Mateusz Piątkowski. Opiekunem młodzieży z gimnazjum był pan Andrzej Pożarlik, który otrzymał specjalne podziękowania za świetne przygotowanie młodzieży gimnazjalnej do biegu.

Uczestnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać wyznaczoną przez organizatorów trasę, odnajdując po drodze pięć stacji, na których czekały na nich określone zadania. Wykonanie tych zadań, których stopień realizacji sprawdzali i oceniali strażacy, wymagały nie tylko kondycji i wytrzymałości, ale również umiejętności współpracy. Poza  siłą i sprytem ważne było przede wszystkim myślenie, dlatego poza pokonaniem wyznaczonej trasy czekały na naszych uczestników zadania z zakresu pierwszej pomocy; do głównych należało choćby sprawdzenie stanu świadomości oraz oddechu osoby poszkodowanej a następnie wykonanie resuscytacji krążeniowo- oddechowej (zadanie stacji I); unieruchomienie na desce ratowniczej i przygotowanie osoby poszkodowanej do transportu (zadanie stacji II); wskazanie wśród sprzętu gaśniczego sprzętu podręcznego (zadanie stacji III); unieruchomienie złamanej kończyny przy pomocy szyn Kramera (zadanie stacji IV); rzut rzutką ratowniczą do celu (zadanie stacji V).

Zwycięzcami biegu okazały się dwie drużyny: drużyna I z Gimnazjum z Zespołu Szkół Nr 1 ze Strykowa a w kategorii Technikum- drużyna I z Zespołu Szkół Nr 1 z Bratoszewic. Po zakończonym biegu, dla chwili odpoczynku i wytchnienia, na organizatorów i uczestników czekała smaczna niespodzianka- grillowana kiełbaska oraz słodki poczęstunek. Wspólna biesiada pozwoliła miło spędzić wtorkowe południe, mimo pogody, która w tym dniu okazała się wyjątkowo kapryśna.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach biegu, a tegorocznym uczestnikom
i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za liczny udział w zabawie

Opracowała: Anna Pieczykolan