„Zapomniałem o byciu szczęśliwym..”
Zajęcia warsztatowe dot. depresji

3 kwietnia br. w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia dla młodzieży klasy I TIŻ dotyczące depresji. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez panie z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Głownie: psycholog Agnieszkę Śliwkiewicz i pedagog Annę Czerwiec, zostały poruszone różnorodne problemy związane z tematem depresji, począwszy od sposobów rozpoznawania symptomów choroby, przez metody jej zwalczania po wsparcie osób w kryzysie. Ponadto w toku dyskusji zostały omówione rodzaje depresji, m. in.: endogenna, nerwicowa, poporodowa, reaktywna, choroba afektywna a także przyczyny jej powstawania. W części warsztatowej spotkania uczniowie mieli za zadanie określić swoje samopoczucie na podstawie wybranych przez siebie kart DIXIT, przeprowadzić autodiagnozę na podstawie Kwestionariusza DASS-21 do pomiaru stanów: depresji, lęku oraz stresu oraz wykonać krótki trening wdzięczności.

Na koniec spotkania panie z poradni poinformowały uczniów o możliwości wsparcia w sytuacji kryzysu emocjonalnego; w tym celu zapoznały obecnych z różnymi dostępnymi anonimowymi formami pomocy jak telefony zaufania, czy forum „Życie Warte Jest Rozmowy” (zwjr.pl).

Anna Czerwiec