Znam to znamię!

Nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka - ,,Znamię! Znam je?", w ramach którego zorganizowała zajęcia dla klas I i II.  W trakcie spotkań o charakterze profilaktycznym wykorzystano materiały ze strony internetowej „Akademia Czernika”.

Głównym celem naszych działań było zwiększenie świadomości społeczności uczniowskiej w zakresie tematu czerniaka, czynników jego ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki. W ramach akcji  uczniowie zdobyli podstawową wiedzę o istocie, objawach i przyczynach choroby, nauczyli się samobadania skóry czy różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowym ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło"); ponadto poznali tzw. „złote zasady” ochrony skóry przed czerniakiem. Na koniec zajęć obejrzano filmy edukacyjne pt.: „Ty decydujesz, czy zachorujesz”, „Znamię! Znam je”, „#Czerniak 18+”.

Co ważne, dzięki zdobytej wiedzy nasi nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoim lokalnym środowisku, tym samym zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych a jakże skutecznych działań profilaktycznych.

Pamiętaj!

• Nie opalaj się w solarium! – w przypadku młodych ludzi jest to najważniejszy czynnik wywołujący czerniaki.
  • Unikaj przebywania w pełnym słońcu w godzinach 11.00-16.00
  • Ochraniaj skórę: stosuj filtry UV, noś czapkę i okulary przeciwsłoneczne; pamiętaj o ochronie także podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu!
  • Raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
  • Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga- onkologa.
  • Przynajmniej raz w roku odwiedzaj dermatologa lub chirurga- onkologa, aby specjalista sprawdził czy wszystko   jest w porządku.

Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby:

• O jasnych i rudych włosach,
  • jasnej lub bardzo jasnej cerze,
  • z piegami i/lub znamionami,
  • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
  • słabo tolerują słońce,
  • opalają się z dużym trudem
  • u których w rodzinie występował czerniak