DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Post Image

 

„Głównym celem szkoły jest tworzenie ludzi zdolnych do robienia nowych rzeczy,
a nie tylko powtarzanie tego, co zrobiły inne pokolenia...”

Jean Piaget

 

DZIEŃ OTWARTYCH DRZWI

Dzień Otwartych Drzwi za nami, ale echa tego wydarzenia wciąż nie milkną! 29 marca br. otworzyliśmy progi naszej szkoły dla uczniów klas VIII okolicznych szkół podstawowych oraz licznie przybyłych gości. O godzinie 10.00 na sali gimnastycznej rozpoczęła się uroczystość, podczas której Pani Dyrektor Beata Jachurska przywitała wszystkich zebranych ze szczególnym uwzględnieniem: Burmistrza Strykowa- Pana Witolda Kosmowskiego, Zastępcę Burmistrza Strykowa- Panią Tamarę Barańską- Kiemaczyńską, Posła na Sejm- Pana Marka Matuszewskiego, Łódzkiego Kuratora Oświaty- Pana Waldemara Flajszera, Radną Województwa Łódzkiego- Panią Alicję Antczak, Dziekan- Panią Profesor Joannę Soin z Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach, Rejonowego Koordynatora Programu Szkoły Promującej Zdrowie i Zespołu Dydaktyki Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego- Panią Joannę Grzesiak, Dyrektora Hotelu 500 w Strykowie- Pana Karola Sapiejewskiego, Dyrektorów zaproszonych szkół podstawowych a także przedstawicieli: Wojsk Obrony Terytorialnej, KRUS- u, ŁODR-u Bratoszewice oraz WKU.
W części oficjalnej uroczystości, której przyświecało motto: W zdrowym ciele zdrowy duch", po zabraniu głosu przez dostojnych gości, konferansjerzy: Wiktoria Urbańska i Piotr Pelski nakreślili pokrótce historię corocznego konkursu „Wiem co jem”, którego celem jest propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz  rozbudzanie twórczego myślenia i kreatywności uczniów w związku z szeroko rozumianą tematyką promocji zdrowia. Tegorocznym laureatom, wyłonionym spośród uczniów klas VII i VIII z dziewięciu szkół podstawowych, pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczył Burmistrz Strykowa- Pan Witold Kosmowski. Finalnym punktem uroczystości była prelekcja Pani Joanny Soin nt.: „Ziół i przypraw w służbie zdrowiu”.

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież klas VIII miała możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem naszej szkoły jak również z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023. Mieli oni niebywałą okazję uczestniczyć w prowadzonych w szkole lekcjach pokazowych, w których nasi uczniowie poszczególnych klas technikum i liceum ogólnokształcącego prezentowali pod opieką nauczycieli specyfikę każdego kierunku. W tym roku nasi młodzi goście mieli niespotykaną okazję uczestniczyć w dodatkowej zabawie- otrzymali oni od uczniów naszej szkoły tajemnicze mapy, które doprowadzały do słodkiego „skarbu”. Każde miejsce, które było zaznaczone na mapie kryło w sobie zajęcia profilowane podzielone na bloki tematyczne: z logistyki, żywienia, informatyki, agrotroniki, przepisów ruchu drogowego a także z samoobrony i działań przygotowanych przez służby mundurowe. Uczniowie uczestnicząc w poszczególnych zajęciach po zaliczeniu specjalnego zadania, otrzymywali stempel na swojej mapie. Zebranie wszystkich pieczątek umożliwiało otrzymanie zdrowego „skarbu”.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się zajęcia z logistyki, podczas których nasi młodsi koledzy i koleżanki mogli nie tylko przyswoić podstawowe pojęcia z tej dziedziny, ale również sprawdzić się w działaniach praktycznych tj.: układanie na paletach opakowań oraz pakowanie i etykietowanie zamówień. Zwieńczeniem aktywnego udziału było otrzymanie certyfikatu przyszłego logistyka oraz pieczątki przybliżającej do wspomnianego „skarbu”.

Tymczasem w innej części budynku miały miejsce zajęcia z żywienia i usług gastronomicznych. To właśnie tutaj zwiedzający mogli poznać niezwykły świat zdrowego żywienia. Z produktów specjalnie przygotowanych na tę okazję należało wybrać te, z których można było przyrządzić zdrowe koktajle. Jedynie wybór właściwych składników zapewniał otrzymanie pożądanej pieczątki. Miłym tematycznym dodatkiem były kolorowe kanapeczki z wegetariańskimi pastami.

W tym wyjątkowym dniu otworzono również przed ósmoklasistami drzwi pracowni informatycznej, w której to został przybliżony kierunek – technik informatyk. Podczas spotkania z naszymi młodszymi kolegami zostały zaprezentowane różnorodne quizy informatyczne, m.in. z branży IT. Atrakcją była również centrala telefoniczna, dzięki której można było przeprowadzać rozmowy. Dodatkowym walorem spotkania był także konkurs na prawidłowe podłączenie komputera i urządzeń peryferyjnych.

Czwartą atrakcją Dni Otwartych było stanowisko przygotowane przez uczniów klasy II Technikum Agrotronicznego, które miało charakter pikniku country. W swojskim, wiejskim klimacie grupa młodzieży przystąpiła do zmagań konkursowych o kolejny stempel.  Największym zainteresowaniem wśród uczestników zabawy cieszyły się konkurencje: „dojenia krowy na czas" oraz „przeciąganie ciągnika". Dodatkową atrakcję stanowił dron do celów rolniczych udostępniony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.

Na szkolnym parkingu ulokowało się stanowisko dotyczące przepisów ruchu drogowego. Podczas zajęć uczniowie klas VIII wysłuchali krótkiej prelekcji na temat przygotowania pojazdu nauki jazdy do poruszania się po drogach. Po wykładzie otrzymali oni zadanie do wykonania, które polegało na sprawdzeniu poziomu oleju w silniku, wskazaniu ilości płynu chłodzącego i hamulcowego w odpowiednich zbiorniczkach. Dodatkowo chętne osoby mogły przejechać się pojazdem nauki jazdy w alko-goglach symulujących stan kierowcy po spożyciu alkoholu.

Jednak największym zainteresowaniem wśród przybyłych do nas uczniów cieszyły się zajęcia prezentowane przez klasy mundurowe, które zaprezentowały punkt meteorologiczny połączony z punktem pomiaru skażeń i radiacji  oraz punktem dekontaminacyjnym. Ponadto kadeci strażacy przeprowadzili pokaz gaszenia cieczy palnych za pomocą gaśnic proszkowych oraz piany gaśniczej  wydobywającej się z wozu  strażackiego. Prawdziwym hitem okazało się stanowisko survivalowe, na którym można było skosztować soku z brzozy,  naparu z czarnego bzu , dzikiej róży czy dania z pakietu żywieniowego żołnierza. Szkolni kadeci zaprezentowali też mini poligon ze specjalnie na tę okazję wykonanymi okopami jak również stanowisko, gdzie odwiedzający mogli sprawdzić swoje umiejętności posługiwania się bronią, polegające na strzelaniu do tarcz za pomocą pistoletów pneumatycznych. Uczniowie mogli zobaczyć pokazy strażackie np.: gaszenie pożaru. Ukoronowaniem była tradycyjna żołnierska grochówka, którą mogli skosztować wszyscy odwiedzający jak również uczniowie.

Po zobaczeniu wszystkich atrakcji i skompletowaniu pieczątek nadszedł dla Naszych gości czas na nagrodę - „skarb”, którym okazały się ciasteczka owsiane upieczone przez klasy żywienia oraz miody z pasieki naszej szkoły.

Całej imprezie towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji, wśród których na szczególną uwagę zasługiwała akcja biblioteczna: „Drugie życie książki”. Zgodnie z ideą „bookcrossingu” biblioteka szkolna nieodpłatnie otrzymała  ok. 1200 książek od uczniów i pracowników szkoły, a także gry planszowe, filmy DVD oraz płyty CD.  Szkolne święto było znakomitą okazją do pozyskania upatrzonej przez siebie ciekawej książki wybranej spośród propozycji beletrystycznych, popularnonaukowych czy poezji i nadania jej tzw. „drugiego życia”. Akcja cieszyła się powodzeniem zarówno ze strony odwiedzających tego dnia uczniów klas ósmych z okolicznych szkół podstawowych, jak i młodzieży oraz pracowników naszej szkoły.

Wszystkie wymienione wyżej atrakcje, gry i zabawy świetnie połączyły rekreację ze zdobywaniem wiedzy oraz (miejmy nadzieję) wybitnie przyczyniły się do wyboru Naszej szkoły przez potencjalnych kandydatów z klas VIII.

 

Opracowała Anna Pieczykolan

 

 

Więcej zdjęć...