W czwartek 21 kwietnia uczniowie klas 1LO, 2LO, 2L oraz 3AM wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem tego wyjazdu było poznanie głównych dzieł sztuki znajdujących w Polsce, dorobku kulturowego naszego narodu oraz historii powstania warszawskiego – ważnego epizodu  II wojny światowej, o którym piszą wszystkie podręczniki historii na świecie.

Aby zrealizować powyższe założenia najpierw wychowankowie naszej szkoły udali się do Muzeum Narodowego, gdzie edukatorzy  tej słynnej placówki przygotowali dla nich lekcję pt. : Muzealne przeboje, w trakcie której zachęcali dopoznania wybranych galerii i najciekawszych zabytków  pochodzących z epok od starożytnej przez średniowieczną po nowożytną i czasy współczesne. Największe wrażenie robiły obrazy polskich malarzy XIX wieku: Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza, Jacka Malczewskiego i Jana Matejki a zwłaszcza monumentalne dzieło tego ostatniego artysty Bitwa pod Grunwaldem.

Następnie nasi podopieczni odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, tam przewodnicy z prawdziwą pasją przybliżyli przyczyny, przebieg oraz skutki  zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków przeciwko niemieckiemu okupantowi w 1944 roku. To niezwykle ważna karta naszej historii, która do dziś budzi wiele emocji i bezsprzecznie zasługuje na pamięć i szacunek.  We wnętrzu tego  nowoczesnego budynku Muzeum można zobaczyć ogromną ilość pamiątek zachowanych po powstańcach,  ciekawe fotografie z tamtego okresu, broń używaną podczas powstania, a także rekonstruowane cyfrowo inscenizacje walk oraz obrazy zniszczonej przez Niemców Warszawy.

Wizyta w tych dwóch miejscach musiała wywrzeć wielkie wrażanie na młodzieży, ponieważ w drodze powrotnej zrodziło się wiele dyskusji, w trakcie których uczniowie wymieniali się różnymi interesującymi spostrzeżeniami.

Adrian Tomes