Ojciec polskiej opery narodowej

Post Image

Stanisław Moniuszko jest najwybitniejszym obok Chopina muzycznym geniuszem, absolutnym prekursorem gatunku operowego w ojczyźnie. Nazywany Polskim Schubertem był nie tylko  kompozytorem, ale również dyrygentem, pedagogiem i organistą; autorem około 268 pieśni, operetek, baletów i oper.Inspirację dla jego muzyki, podobnie jak to było u Fryderyka Chopina, stanowiła twórczość ludowa.

Do najsłynniejszych dzieł Stanisława Moniuszki możemy zaliczyć operytakie, jak: Halka czy Straszny dwór, które dotykają sedna idiomu polskości - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej, do dziś stanowiące inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzące paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości.

W 200. rocznicę urodzin kompozytora Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował wystawę poświęconą życiu oraz twórczości tego wybitnego artysty, twórcy polskiej opery narodowej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą, która znajduje się w czytelni szkolnej; zachęcamy również do przeżycia widowiska operowego w Teatrze Wielkim w Łodzi, który zapewni odbiorcom wyjątkowe przeżycia.

 

oprac. Anna Wójcik