Ojciec polskiej opery narodowej

Post Image

Stanisław Moniuszko jest najwybitniejszym obok Chopina muzycznym geniuszem, absolutnym prekursorem gatunku operowego w ojczyźnie. Przez niektórych nazywany jest Polskim Schubertem. Urodził się 5 maja 1819 w Ubielu. Był nie tylko  kompozytorem ale również dyrygentem, pedagogiem i organistą. Autorem około 268 pieśni, operetek, baletów i oper.Inspirację dla jego muzyki, podobnie jak to było u Fryderyka Chopina stanowiła twórczość ludowa. 

Do najsłynniejszych dzieł Stanisława Moniuszki możemy zaliczyć takie opery jak Halka, czy Straszny dwór, które dotykają sedna idiomu polskości - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości. Oba dzieła znajdują się w repertuarze Teatru Wielkiego w Łodzi.    

W 200. rocznicę urodzin kompozytora Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował wystawę poświęconą życiu oraz twórczości tego wybitnego kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej. 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z wystawą, która znajduje się w czytelni szkolnej oraz udanie się do Teatru Wielkiego w Łodzi na jedną z jego oper.

oprac. Anna Wójcik