Pożywienie bogów

Post Image

O czekoladzie często mówi się, że jest „pożywieniem bogów”. Określenie to ma oczywiście związek z jej niebiańskim smakiem i przyjemnością, płynącą z oddawania się pokusie, choć to nie wszystko.... Aztekowie oddawali cześć pierzastemu bogu i tolteckiemu królowi Quetzalcoatlowi, który sprowadził kakao na ziemię jako podarunek dla ludzi. To oni zapoczątkowali ,,kult czekolady” i jako pierwsi rozkoszowali się specjalnym napojem czekoladowym.

Smak i aromat czekolady znany i uwielbiany jest od wieków, ale prócz tego, że jest ona pyszna i dostarcza nam wyjątkowej przyjemności, to spożywana w umiarkowanych ilość może również mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Badania wskazują, że substancje zawarte w czekoladzie zasilają nasz organizm w magnez oraz pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Nie można oczywiście zapominać o wyraźniej poprawie nastroju dzięki wydzielaniu endorfin, co doceniają zwłaszcza kobiety.

Dzień czekolady to ulubione święto każdego łasucha, dlatego w naszej szkole nie mogło go zabraknąć w kalendarzu ,,imprez” organizowanym przez Samorząd Uczniowski. Dnia 23 maja w kawiarence szkolnej sprzedawane były naleśniki z nutellą oraz owoce i rurki, które uczniowie mogli maczać w specjalnie na tę okazję przygotowanej fontannie z płynną czekoladą. 

Wszystkim dzień minął wyjątkowo przyjemnie, a uśmiechy przez długi czas gościły na ustach młodzieży. Czy ta ,,poprawa nastroju” to zasługa czekolady?

 

oprac. Anna Wójcik