Palisz? Ryzykujesz!

Post Image

Palenie tytoniu to nałóg, na który jesteśmy najmniej uczuleni. Może dlatego, że w Polsce pali tytoń co trzecia dorosła osoba, w tym około 9 milionów stanowią codzienni palacze, a niecały milion palacze okazjonalni? W następstwie epidemii tytoniowej – z powodu chorób od tytoniowych – corocznie umiera w naszym kraju kilkadziesiąt tysięcy osób w wieku średnim. Dlatego zadziwiającym jest fakt, choć społeczeństwo doskonale wie, że palenie jest szkodliwe, mimo to nadal codziennie pali papierosy.Niepokojące jest również to, że palenie rozpoczyna już młodzież w wieku szkolnym. Dlatego tak ważne jest przekazanie informacji na temat szkodliwości palenia tytoniu i wykształcenie postaw asertywnych wobec tego zjawiska. Oprócz zajęć profilaktycznych dla młodzieży dotyczących szkodliwości palenia papierosów  uczniowie Naszej Szkoły mieli możliwość zapoznać się z wystawą poświęconą  uzależnienia od nikotyny.

Na plakatach przedstawione zostały między innymi informacje dotyczące tego jak działa nikotyna, wpływu jej na ciało człowieka, skutków palenia papierosów przez kobietę ciężarną oraz wpływu nikotyny na codzienne życie. Ponadto przedstawione zostały informacje na temat  biernego palenia (czym jest i czym grozi), ponieważ dym nikotynowy zawiera ponad 7 tys. związków chemicznych, a co najmniej 250 wśród tych substancji jest szkodliwa w tym 70 ma działanie rakotwórcze. 

Serdecznie zapraszam młodzież do zapoznania się z wystawą, która znajduje się w czytelni szkolnej. Pamiętaj! Palenie nie jest sposobem na sukces, wręcz przeciwnie – przysparza nam różnych problemów, zwłaszcza zdrowotnych.

oprac. Anna Wójcik