Za każdym numerem stał człowiek…

Post Image

 

„Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd,
dla których brakuje słów…”
Jan Paweł II

W dniu 28 stycznia br. w nawiązaniu do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu młodzież Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły przygotowała. wystawę pt.: „Holokaust- nigdy więcej…”. Zdjęcia i artykuły poświęcone Zagładzie, dokonanej w Auschwitz- niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym, dały możliwość przyjrzenia się temu jednemu z najmroczniejszych okresów w naszej historii. W tej największej z hitlerowskich fabryk śmierci byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Mimo że wiele Ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach przypominających o tragicznych losach swoich właścicieli...

Wystawa przypomniała nam wszystkim o wspólnej zbiorowej odpowiedzialności, aby sprzeciwiać się wszystkim formom niesprawiedliwości i nietolerancji, gdziekolwiek się one rodzą i istnieją. Tragiczna śmierć i męczeństwo Ofiar winny być ostrzeżeniem przed wojną oraz przed tym, co niesie ze sobą rasizm, brak poszanowania dla drugiego człowieka i zbrodnicza ideologia.

Z uwagi na przypadającą 74. rocznicę wyzwolenia największego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz- Birkenau został zrealizowany konkurs poświęcony upamiętnieniu tragedii ludzi, którzy w latach 1940- 1945 ginęli i cierpieli w tej największej fabryce śmierci. Oto laureaci konkursu pt.: „Co w moim życiu znaczy Auschwitz?”

W dziedzinie testu:

I miejsce- klasy: I TLŻ i II LO,
III miejsce – klasy: III LO i  IV TMR.

W dziedzinie pracy plastycznej (plakat lub prezentacja multimedialna):

I - Wiktoria Roza, klasa II LO
II- Agata Pawłowicz, klasa II LO
III- Nikola Szafran, klasa IV TŻ.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie natomiast zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

Anna Pieczykolan, Agata Pietrzak

 

GALERIA ZDJĘĆ